Przejdź do treści

Uprawa ziół

  • przez

Podam tutaj ogólne wskazówki dotyczące uprawy kilku najpopularniejszych ziół. Jeśli ktoś mieszka w dużym mieście i nie ma nawet małego kawałeczka ogródka, to może oczywiście wykorzystać balkon, lub w ostateczności parapet – najlepiej od najbardziej słonecznej strony. Oczywiście tak uprawiane zioła nigdy nie dorównają intensywnością wzrostu tym z ogródka, ale pozwolą jednak ogromnie wzbogacić nasz jadłospis w cenne składniki.

A więc jeśli posiadamy choć bardzo niewielki kawałek ziemi, to najlepszym jego wykorzystaniem będzie mała hodowla ziół. W zupełności wystarczą nam 2-3m2, podłoże powinno być przepuszczalne. Jeśli mamy ciężką gliniastą ziemie, możemy dodać zwykłego piasku i wszystko dobrze przekopać. Pamiętajmy również żeby nie była to gleba kwaśna. Można to łatwo sprawdzić za pomocą prostego ph-metru, możemy go kupić w każdym sklepie ogrodniczym. Jeśli ph wynosi poniżej 6,5 to będziemy musieli do naszej ziemi dodać trochę kredy. Oczywiście każda ziemia na której rosły wcześniej warzywa, będzie w miarę dobra do naszych celów.


 

Proponuje następujące zioła: melisę, tymianek, mięte, szałwie, bazylie. Wszystkie oprócz ostatniej są trwałe i mrozoodporne, więc nie trzeba będzie ich siać co roku.

Melisę siejemy w marcu-kwietniu w domu. Gdy rośliny osiągną kilka cm wysokości przesadzamy je do ogródka w rozstawie 30×30 cm.
Mięta siejemy w sposób podobny jak melisę. Chociaż głównym sposobem rozmnażanie mięty jest sadzenie sadzonek rozłogowych na wiosnę do gruntu, to jednak prościej jest kupić nasiona.
Szałwie siejemy w kwietniu i postępujemy tak jak z melisą i miętą.
Tymianek również siejemy w sposób opisany wyżej, ale pamiętajmy o tym że tymianek rośnie bardzo powoli na początku i wygląda dość niepozornie. Bazylie natomiast musimy wysiać nieco wcześniej – w 2 poł. marca, najlepiej kiełkuje w temp. 20-25 *C. Na miejsce stałe wysadzamy dopiero po 15 maja -wcześniej wymarznie.

Aby sobie uprościć całą czynność możemy wszystkie wymienione zioła (oprócz bazylii) wysiać w wprost do gruntu na przełomie kwietnia i maja, a następnie odpowiednio przerwać. Nie należy zostawiać zbyt wielu roślin, ponieważ w następnych latach rozrosną się one dość intensywnie.
W początkowym okresie trzeba będzie trochę więcej się opiekować, czyli podlewać, odchwaszczać. W następnym roku jednak czas przeznaczony na pielęgnacje będzie minimalny.

UWAGA!
Żeby tylko czasami komuś nie przyszło do głowy opryskiwanie naszych ziół jakimikolwiek środkami ochrony roślin !

Polecam sklep internetowy z ziołami : NATURALA

Zapisz się do newslettera, by otrzymywać ciekawe informacje i aktualności związane z tematyką tej strony:
Email
Imię
Zgadzam się z polityką prywatności

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.