Przejdź do treści

Miód, propolis i inne produkty pszczele

  • przez

Niniejszy artykuł jest pierwszym z cyklu artykułów dotyczących produktów pszczelich. Dzisiaj krótka historia, oraz ogólny opis produktów pszczelich.
W następnych artykułach omówimy właściwości lecznicze, oraz zastosowanie miodu, propolisu, pyłku, oraz mleczka pszczelego.

Produkty pszczele takie jak miód, propolis, pyłek, czy mleczko pszczele, od wielu lat stanowią świetne środki odżywcze wzmacniające ludzki organizm.
W naszej polskiej tradycji, zwłaszcza miód był szeroko wykorzystywany od setek lat. Najpierw pozyskiwany z naturalnych siedlisk pszczół – barci, a później już z uli.
Przyjmuje się, że miód znany był już w starożytności, a pierwsze udomowione pszczoły pojawiły się ponad 2 tysiące lat temu.

Ostatnie kilkadziesiąt lat pozwoliło odkryć wspaniałe wręcz właściwości mniej znanych produktów pszczelich takich jak propolis (kit pszczeli), mleczko pszczele, pyłek pszczeli (kwiatowy).
Wszystkie te produkty powinniśmy, przynajmniej czasowo, włączać do naszej diety. Oprócz zawartości wielu składników odżywczych typu witaminy, mikroelementy, zawierają też specyficzne dla siebie substancje działające m.in. bakterio i wiruso bójczo, przyspieszające regenerację, wzmacniające odporność i nasze zdrowie.

Współcześnie nie ma żadnych problemów ze zdobyciem, nie tylko miodu, ale i pyłku i mleczka pszczelego, czy propolisu. W większości aptek możemy już kupić świetne preparaty oparte o pszczele produkty. Są to preparaty zarówno wzmacniające, jak i stosowane podczas przeziębień, używane w schorzeniach ginekologicznych, w kosmetyce, czy do regeneracji skóry.

Produkty pszczele, mogą być używane, nie tylko w dietetyce człowieka, ale również w kosmetyce – liczne maseczki upiększające, oraz w weterynarii.
Używa się też ich do produkcji najlepszej jakości woskowych świec.

Zamiast poszukiwać pojawiających się wciąż jedno sezonowych dietetycznych, czy leczniczych rewelacji,
warto powrócić do sprawdzonych produktów pszczelich, zwłaszcza, że wciąż poznajemy ich nowe pozytywne właściwości.

 

POLECAMY:

miód odżywia leczy pielęgnuje

miód odżywia leczy pielęgnuje

 

Zapisz się do newslettera, by otrzymywać ciekawe informacje i aktualności związane z tematyką tej strony:
Email
Imię
Zgadzam się z polityką prywatności

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.