Przejdź do treści

Owoce jagodowe- czar letnich dni Cz II- „Dary lasu”

  • przez

O dobrociach jakie możemy znaleźć w naszych ogrodach można przeczytać w CZĘŚCI I. Owoce jagodowe, które rosną w lasach, przynoszą nam bogactwo smaku i mnóstwo walorów zdrowotnych. Jakich? Zapraszamy do lektury:

Poziomka

Owoce poziomki rosnącej w lesie są aromatyczne i smaczne, znacznie bardziej pachnące niż te , które można uprawiać w przydomowych ogródkach. Są bardzo soczyste (mogą mieć nawet 90% wody), zawierają cukry, białka, kwasy organiczne- jabłkowy, cytrynowy,salicylowy. Aromatyczny zapach zawdzięczamy olejkom lotnym, owoc zawiera także pektyny, celulozę, garbniki. Spora jest ilość soli mineralnych- głównie wapnia, żelaza, potasu i fosforu, jednak warto zwrócić uwagę za zawartość jodu w owocach. Nie brakuje też witamin- są to przede wszystkim witamina C, B1, B2, K.

Owoce mają dobry wpływ na trawienie, są moczopędne i korzystnie wpływają na pracę nerek, , poprawiają wygląd skóry, dlatego też, chętnie są wykorzystywane w kosmetyce. Młode liście poziomki można dodawać do zupy.

 
Borówka czernica- czarna jagoda

Krzewinki borówki często spotykamy podczas leśnych spacerów. Owoce- czarne jagody, należą bez wątpienia do jednych z najzdrowszych owoców. Ich skład jest bardzo różnorodny i bogaty. Owoce zawierają bowiem kwasy organiczne (cytrynowy, bursztynowy) garbniki, cukry, pektyny, glikozydy. Obfitują w cenne barwniki antocyjanowe, witaminy z grupy B, prowitaminę A, wit. C, PP. Ze składników mineralnych znajdziemy tutaj wapń, fosfor, żelazo, potas a nawet siarkę. Czarne jagody zawierają antocjanozydy- mające właściwości bakteriobójcze (także wobec bakterii E.coli) i wirósobójcze a także spowalniające zmiany degeneracyjne w oku (zwyrodnienia plamki żółtej)- owoce mają więc zbawienny wpływ na wzrok. Kolejnym cennym składnikiem są salicylany- będące czynnikiem aspirynopodobnym, o działaniu przeciwzapalnym, przeciwkrzepliwym i przeciwbólowym

Owoce mają właściwości dezynfekujące, zapobiegają np. zapaleniom jamy ustnej, zapaleniom pęcherza. Suszone owoce są doskonałym lekarstwem na biegunkę, zwłaszcza dla dzieci. Świeże owoce działają dla odmiany- lekko rozwalniająco, więc są skuteczną bronią w walce z zaparciami. Czarne jagody zawierają składniki które są potencjalną bronią z nowotworami- szczegółowe badania nad tymi właściwościami owoców ciągle trwają. Wpływają też obniżająco na poziom cukru we krwi, są niskokaloryczne.  Surowcem zielarskim są także liście, które w swoim składzie mają garbniki, glikozydy flawonowe a także glukokininy ,które również obniżają poziom cukru we krwi, sole mineralne.

 

Borówka brusznica

Kuzynka czarnej jagody, mniej popularna ale także zdrowa. Jej owoce początkowo są białe, w miarę dojrzewania różowieją i czerwienieją, roślina owocuje do września.  Smak owoców jest cierpko- kwaśny, mączysty. Dojrzałe owoce zawierają cukry, kwasy owocowe (cytrynowy i jabłkowy) a także inne kwasy ( w mniejszych ilościach) benzoesowy i szczawiowy. W owocach znajdują się garbniki, flawonoidy, barwniki oraz glikozydy takie jak arbutyna i wakcynina, które wykazują działanie przeciwzapalne na drogi moczowe. To nie wszystko, owoce bogate są w witaminy- prowitaminę A, wit. C, sole mineralne a z mikroelementów cenny mangan.

Owoce działają wzmacniająco na apetyt, mają działanie przeciwbiegunkowe, przeciwbakteryjne, przy infekcjach, sok obniża temperaturę. Na surowo spożywa się tylko w pełni dojrzałe owoce a  po obróbce- w postaci dżemów, sosów ( doskonałe do mięs), soku, kompotu, bądź w postaci suszonych owoców. Osoby cierpiące na kamicę nerkową powinny spożywać owoce z umiarem-zawierają kwas szczawiowy.

W lesie znajdziemy także maliny, jeżyny i inne zdziczałe formy owoców, które opisane zostały w CZĘŚCI I mają one takie same działanie prozdrowotne a różnią się przede wszystkim zawartością składników bioaktywnych, czasem wielkością owoców czy wymaganiami samych roślin.

Zapisz się do newslettera, by otrzymywać ciekawe informacje i aktualności związane z tematyką tej strony:
Email
Imię
Zgadzam się z polityką prywatności

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.