,
Przejdź do treści
Strona główna » Pieczywo podstawą żywienia

Pieczywo podstawą żywienia

Produkty zbożowe leżą u podstaw piramidy zdrowego żywienia. Dostarczają witamin (szczególnie z grupy b), błonnika, skrobi, obniżają poziom cholesterolu i stabilizują poziom cukru we krwi.
Obecnie na rynku mamy ogromny wybór pieczywa, warto więc wybrać to najzdrowsze.
Poniżej przedstawiamy przegląd najważniejszych rodzajów pieczywa:

Pieczywo razowe– uzyskane z pełnego przemiału ziarna, zawiera magnez, żelazo, wit. z grupy b.  Jest dość ciężkostrawne ale spośród wszystkich rodzajów pieczywa jest najzdrowsze. Warto dodać, że podczas wypieku w skórce chleba gromadzą się przeciwutleniacze, jedząc więc pieczywo wraz ze skórką (oczywiście nie przypaloną) chronimy organizm przed rakiem.
Najpopularniejszymi rodzajami pieczywa razowego jest chleb żytni, pumpernikiel, graham – z mąki pszennej z pełnego przemiału, pieczywo mieszane np. pszenno-żytnie z pełnego przemiału ziarna, chleb wieloziarnisty.
Chleb sitek – wypieczony z mąki mieszanej, pszenno-żytniej ale tylko częściowo oczyszczonej.

Pieczywo jasne to przede wszystkim popularny chleb „biały”. Upieczony z mąki o wysokim stopniu przemiału, jest bardziej lekkostrawny ale za to o mniejszej wartości odżywczej w porównaniu z pieczywem razowym. Do wypieku używa się mąki pszennej, żytniej, mieszanej pszenno-żytniej.
Pieczywo tostowe – wyrób uzyskany z mąki pszennej, żytniej oczyszczonej, do jego wypieku dodaje sie drożdże. Często zawiera środki antypleśniowe, ulepszacze, utrwalacze, konserwanty ( należy uważnie czytać etykietę).
Pieczywo chrupkie – pieczywo z mąki żytniej, pszennej, mieszanej, kukurydzianej, ryżowej, jest mniej kaloryczne. Bardzo często zawiera jako dodatek całe ziarna, otręby, a także wodę i spulchniacze.
Pieczywo bezglutenowe często z symbolem przekreślonego kłosa. Dla osób chorych na celiakię a także uczulonych na gluten. Wypieczone z mąki nie zawierającej uczulającego glutenu, a więc m.in z kukurydzy, ryżu, tapioki, gryki, prosa amarantusa. Dodatek różnych rodzajów skrobi sprawia , że pieczywo to szybko czerstwieje.

Wartość odżywcza pieczywa podnoszą dodatki, które dodawane są zarówno do pieczywa razowego a także tego bardziej oczyszczonego. Są to np. nasiona dyni, słonecznika, zioła, sezam, siemię lniane, cebula, oliwki, rodzynki, śliwki suszone, ziarna soi, orzechy, mak, kminek itp.
Dość często chleb słonecznikowy barwiony jest karmelem przez co „udaje” ciemne razowe pieczywo.

 

POLECAMY:

domowy chleb bułki i bułeczki
domowy chleb bułki i bułeczki

2 komentarze do “Pieczywo podstawą żywienia”

  1. Ja najbardziej lubię pieczywo ziarniste 🙂 Chleb żytni, pumpernikiel, albo grahamki z Limaro – pycha, i to do tego bardzo zdrowe, bo bez środków dodatkowych i konserwantów 🙂 mniam!

  2. Bardzo dobry poradnik =) Zacząłem jeść pieczywo razowe, ponieważ dowiedziałem się że chroni przed rakiem!!! Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam =)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.