Zioła w kuchni
Od wieków niektórych ziół używano w kuchni jako przyprawy.
Ich wartość polega nie tylko na podnoszeniu walorów smakowych potraw, ale także na wspomaganiu procesu trawienia.
Poniżej przedstawiamy walory kilku z najbardziej popularnych:
Bazylia
Używa się zarówno świeżych jak i suszonych liści.
Świeże jako dodatek do potraw z sałaty, ogórków, pomidorów, grzybów. Używa się też je jako dodatek do masła, czy majonezu.
Suszona bazylia jest doskonałym dodatkiem do potraw takich jak: pieczeń jagnięca i wieprzowa, ryb, sosów, duszonych warzyw, potraw z fasoli i grochu, oraz pizzy.
Cząber ogrodowy
Świeże liście maja lekko gorzkawy i korzenny smak przez co są szczególnie polecane do potraw z bobu, fasoli i grochu. Pasują też do sałaty i ogórków.
Stosuje się również suszone ziele.
Warto pamiętać, by cząber, w przypadku gotowanych potraw, dodawać na ok. 10 min. przed końcem gotowania, by potrawa nie nabrała zbyt gorzkiego smaku spowodowanego zbyt długotrwałym gotowaniem.
Gorczyca
Biała gorczyca jest używana do produkcji łagodniejszej musztardy, a czarna do ostrzejszej.
gorczyca jest też stosowana do mięs i wędlin, całe ziarna do marynat i kiszonek, a sproszkowane jako składnik pieprzu ziołowego
Kolendra
Owoce kolendry używane są do przyprawiania cielęciny, baraniny, wieprzowiny, dziczyzny, drobiu i ryb.
są składnikiem indyjskiej mieszanki curry.
Zawarty w kolendrze olejek eteryczny łatwo się ulatnia, więc należy ją przechowywać w szczelnym opakowaniu .
Lubczyk
Stosuje się zarówno ziele suszone jak i świeże. Dodaje się je do zup, duszonych i gotowanych warzyw, pieczonych mięs i potraw z ryb. Świetnie podkreśla smak rosołu.
Majeranek
Ze względu na zdecydowany smak i zapach polecany szczególnie w diecie bezsolnej.
Roztarty dodajemy do tłustych mięs, kiełbas, zup, potraw z grochu i fasoli.
Melisa
Dodajemy ją do potraw, do której używamy skórki cytrynowej. Świeże listki są dodatkiem do zielonej sałaty, potraw z drobiu. Używane są także do aromatyzowania octu i marynat.
Szałwia
Świeżą szałwią nacieramy mięso przed pieczeniem. Doprawia się nią także drób, ryby, a szczególnie mięsa o mdłym smaku. Stosuje się ją raczej z umiarem – jest dość pikantna.
Tymianek
Stosuje się go do mięsa wołowego i wieprzowego, sałatek, surówek, potraw z jarzyn, zup, sosów, a także potraw z grochu i fasoli.
POLECAMY:
uwielbiam smak świeżej bazylii – zwłaszcza z mozzarellą i pomidorkiem – mniam! a jak nie mam świeżej, to kupuję np. vegetę natur do mozzarelli i pomidorów i tez świetnie smakuje. poza tym uwielbiam rosołek przyprawiony lubczykiem – to jedna z najbardziej aromatycznych przypraw 🙂