Przejdź do treści

Zdrowe pestki i nasiona

Rośliny kryją w sobie wiele cennych skarbów. Skarbnicą substancji odżywczych, są bez wątpienia pestki i nasiona- które przecież mają być zaczątkiem nowego życia. Obfitują one w wiele zdrowych składników, warto je wprowadzić do swojej diety- nie tylko w formie zdrowej przekąski. Jak bardzo są one zdrowe? Przeczytaj!

Nasiona słonecznika 

Mało kto wie, że pestki słonecznika są niezwykle cennym źródłem aminokwasów. Zawierają bowiem niemal 25% białka, które jest biologicznie niezwykle bogate- brakuje mu tylko odpowiedniej ilości lizyny, by było kompletne. Nasiona zawierają także olej- gdyż jak wiadomo, słonecznik jest rośliną oleistą. Zarówno w nasionach jak i w otrzymanym z rośliny oleju, znajdują się nienasycone kwasy tłuszczowe: kwas linolowy oraz linolenowy- oba muszą być dostarczane wraz z pożywieniem- organizm ich sam nie wytwarza. Warto podkreślić, że kwas linolenowy jest niezbędny do produkcji prostaglandyny- substancji koniecznej do niektórych procesów biochemicznych.

Nasiona słonecznika zawierają sporo witamin, w tym rozpuszczalne w tłuszczach E, A i D. Zawierają ponadto duże ilości witamin z grupy B- B1, B2, B3, B6, kwas pantotenowy. Na wyróżnienie zasługuje bardzo duża ilość witaminy B6 (pirydoksyna)- jest jej prawie 1250 mg w 100 gramach- to bardzo dużo.

Nasiona słonecznika obfitują również w składniki mineralne- nasiona zawierają żelazo, wapń, potas, cynk. Szczególnie dużo mają żelaza i potasu, których wprost nie da się przecenić.

Pestki dyni

Nasiona dyni są bardzo oleiste- zawierają prawie 38% oleju. Bogate są  w błonnik i  białko, którego maja więcej niż nasiona słonecznika.  Ze składników mineralnych, wymienić można fosfor, żelazo, wapń cynk, zawierają także inne mikro- i makroelementy. Występuje tu cały szereg witamin oraz cukry, enzymy. Pestki dyni zawierają też lecytynę i fitynę. Lecytyna jest korzystna do funkcjonowania układu nerwowego, podobnie jak fityna, która dodatkowo pobudza proces krwiotwórczy. Ze względu na dużą zawartość cynku, pestki z dyni są chętnie stosowane w leczeniu zapalania gruczołu krokowego (prostata).

Świeżo wyłuskane nasiona dyni (nie suszone!) zawierają składniki antyrobacze (kukurbitacyna), działające paraliżująco na tasiemce czy też glisty ludzkie. Co ciekawe, działanie to jest znacznie bardziej skuteczniejsze, w krajach o cieplejszym klimacie, rosnące tam dynie maja większą koncentracje tego składnika.

Nasiona lnu- siemię lniane 

Len jest jedną z najstarszych roślin uprawnych i już od dawna odkryto moc, jaka drzemie w malutkich nasionkach. Nasiona lnu są bowiem niezwykle bogate w witaminę E oraz niezwykle cennego kwasu tłuszczowego omega 3.

Nasionka lnu ponadto zawierają duże ilości substancji balastowych a także substancje bioaktywne takie jak flawonoidy, fitosteryny oraz fitoestrogeny. Zawierają też substancje śluzowe, działające powlekająco – np. gdy spożywamy gotowane nasiona, działają ochronnie na układ trawienny.

Fitoestrogenem zawartym w nasionach jest lignan, badania naukowe dowodzą, że zapobiega on hormonalnym rodzajom raka. Fitoestrogeny pomagają też łagodnie przejść okres menopauzy. Siemię zawiera składniki przeciwmiażdżycowe- antyutleniacze- witaminę E, flawonoidy oraz kwas tłuszczowy omega-3.

Nasiona wiesiołka

Nasiona tej rośliny mają wiele właściwości leczniczych. Bogate są one w olej, a ten zawiera duże ilości nienasyconych kwasów tłuszczowych, zwłaszcza kwasu gamma- linolenowego, istotnego nie tylko w przemianie materii. Kwas ten zwiększa ilość prostagladyn w organizmie, które są elementarnymi składnikami budulcowymi i wpływają na wiele procesów.

Nasiona bogate są w pełnowartościowe białko, zawierają witaminy ( E, C) oraz sporo substancji mineralnych takich jak magnez, wapń, potas, fosfor, żelazo, cynk i miedź. Nasiona wiesiołka znacząco podnoszą siły obronne organizmu, najnowsze badania dowodzą, że korzystnie wpływają na schorzenia nerwowe, związane z zaburzeniami przekazu bodźców poprzez włókna nerwowe (stwardnienie rozsiane). Zażywanie dwukrotnie w ciągu dnia, zmielonych ziaren w ilości 1 łyżeczki, leczy wiele schorzeń, obniża cholesterol, reguluje ciśnienie krwi.

Nasiona sezamu

Z wyglądu przypominają nasiona lnu, ale są mniejsze, matowe i różnią się barwą. Zawierają do 60 % tłuszczu o wysokiej wartości pokarmowej oraz białko, które jest łatwo przyswajalne. Białko to, szczególnie bogate jest w aminokwasy cystynę i argininę.

Sezam zawiera magnez, miedź oraz wapń, fosfor i żelazo. Z witamin znajdziemy tu przede wszyskim witaminę E oraz witaminy z grupy B (głównie B1). Podobnie jak siemię lniane, sezam zawiera lignany (fitoestrogen) oraz fitosterole, będące nie tylko przeciwutleniaczami ale i substancjami działającymi antynowotworowo. Ponadto fitosterole obniżają poziom cholesterolu.

Badania naukowe nad sezaminą , która jest lignanem, dowiodły, że wykazuje on zdolność przyspieszania spalania tłuszczu, obniżając zarazem cholesterol LDL (tzw. „zły”) a podnosząc cholesterol HDL (ten „dobry”).

Nasionka zawierają przeciwutleniacze takie jak sesamol i sesamoline.

Jak jadać nasiona i pestki?

Oprócz zjadania na „surowo”, warto je zmiksować i dodawać do masła, serka, jogurtu pasty do pieczywa; można nimi posypywać kanapki, dodawać do zup czy sosów. Mielone nasiona i pestki mogą być dodatkiem do ciasta naleśnikowego, różnego rodzaju farszów czy nadzienia oraz są niezastąpionym dodatkiem do własnoręcznie przygotowanego pieczywa. Taka mieszanka jest też doskonała jako dodatek do panierki. Warto zrobić pastę z kilku rodzajów nasion, jest wówczas prawdziwą zdrowotna bombą!

Nasiona słonecznika można podkiełkować- zyskują wówczas lekko orzechowy smak. Podkiełkowane nasiona dyni , maja zwiększone ilości witaminy E. Niektóre nasiona można prażyć, zmienia się wówczas ich posmak.

Ważne! Wszystkie pestki i nasiona mielimy na świeżo- by zapobiegnąć  procesom utlenienia cennych substancji (przykładowo- kwas linolenowy utleniając się w powietrzu szybko jełczeje). Warto w tym celu używać młynka do kawy- uzyskujemy wówczas małe,świeże porcje mielonych nasion.

Zapisz się do newslettera, by otrzymywać ciekawe informacje i aktualności związane z tematyką tej strony:
Email
Imię
Zgadzam się z polityką prywatności

1 komentarz do “Zdrowe pestki i nasiona”

  1. Pozwalam sobie wkleić poniżej tekst zamieszczony na innej stronie, bo zastanawiam się co jest prawdą ? Czy nie leży po srodku ? Wdzięczna będę za podpowiedź!

    cyt
    „UWAGA !
    Odradzane jest stosowanie w kuracji zmielonych nasion wiesiołka, bo drażnią przełyki, często pokrywają je szkodliwe grzyby z rodzaju pleśni oraz zawierają inhibitor trypsyny (mogą zakłócić pracę trzustki). najlepiej zaufać preparatom w postaci kapsułek z olejem z nasion tej rośliny – koniecznie tłoczonym na zimno”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.