Przejdź do treści

Lebiodka pospolita (Origanum vulgare)

  • przez

Aromatyczna roślina zielna i przyprawowa z rodziny wargowych. Rośnie pospolicie w całym kraju.

Zarówno liście jak i kwiaty zawierają garbniki, karoten, witaminę C i olejki eteryczne. Olejek ten, zawiera tymol, karwakrol, alkohole, seskwiterpeny oraz fitoncydy i inne składniki. Skład ten sprawia, że lebiodka ma zastosowanie przy walce z mikroorganizmami.

Ziele lebiodki stosuje się do poprawy apetytu, pomocniczo jako środek wykrztuśny przy kaszlu i schorzeniach układu oddechowego. Wykazuje korzystne działanie przy bezsenności oraz chorobach reumatycznych. Jest też często składnikiem mieszanek napotnych oraz wiatropędnych, jako , że pobudza trawienie. Niegdyś, roślina ta była stosowana także w schorzeniach kobiecych.

Lebiodka jest rośliną olejkodajną i miododajną. Olejek eteryczny ma zastosowanie między innymi w przemyśle perfumeryjnym. W kuchni wykorzystuje się także liście lebiodki- do kwaszenia ogórków, jako dodatek do mięs, sosów oraz aromatyzowania likierów. W smaku i zapachu przypominają majeranek. Lebiodka jako roślina przyprawowa jest często stosowana w kuchni włoskiej, francuskiej i hiszpańskiej. Stosuje się ją głównie do baraniny, ryb, warzyw i pieczonych mięs.

Uwaga! nie należy stosować lebiodki w czasie ciąży oraz przekraczać ilości 2 filiżanek naparu dziennie.

Zapisz się do newslettera, by otrzymywać ciekawe informacje i aktualności związane z tematyką tej strony:
Email
Imię
Zgadzam się z polityką prywatności

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.