Aromatyczna roślina zielna i przyprawowa z rodziny wargowych. Rośnie pospolicie w całym kraju.
Zarówno liście jak i kwiaty zawierają garbniki, karoten, witaminę C i olejki eteryczne. Olejek ten, zawiera tymol, karwakrol, alkohole, seskwiterpeny oraz fitoncydy i inne składniki. Skład ten sprawia, że lebiodka ma zastosowanie przy walce z mikroorganizmami.
Ziele lebiodki stosuje się do poprawy apetytu, pomocniczo jako środek wykrztuśny przy kaszlu i schorzeniach układu oddechowego. Wykazuje korzystne działanie przy bezsenności oraz chorobach reumatycznych. Jest też często składnikiem mieszanek napotnych oraz wiatropędnych, jako , że pobudza trawienie. Niegdyś, roślina ta była stosowana także w schorzeniach kobiecych.
Lebiodka jest rośliną olejkodajną i miododajną. Olejek eteryczny ma zastosowanie między innymi w przemyśle perfumeryjnym. W kuchni wykorzystuje się także liście lebiodki- do kwaszenia ogórków, jako dodatek do mięs, sosów oraz aromatyzowania likierów. W smaku i zapachu przypominają majeranek. Lebiodka jako roślina przyprawowa jest często stosowana w kuchni włoskiej, francuskiej i hiszpańskiej. Stosuje się ją głównie do baraniny, ryb, warzyw i pieczonych mięs.
Uwaga! nie należy stosować lebiodki w czasie ciąży oraz przekraczać ilości 2 filiżanek naparu dziennie.