Przejdź do treści

Winogrona- owoce winorośli

  • przez

Rodzina winorośli obejmuje sporo gatunków i podgatunków. Różnią się one nieco wyglądem, a ich owoce także smakiem, od bardzo słodkiego po kwaśny i cierpki. Winogrona- owoce jagodowe zebrane w owocostan, są warte uwagi, ze względu na zawartość substancji bioaktywnych. Przekonano się o tym kilka tysięcy lat temu, przykładem jest choćby fakt, że 6000 lat p.n.e. winorośl uprawiali Rzymianie.

Sok winogronowy składa się w głównej mierze z wody, cukrów. Zawiera substancje azotowe, kwasy organiczne, pektyny, pentozany i celulozę. Ponadto obfituje w witaminy- C, z grupy B (B1, B2,B6, B12), P , PP, kwas foliowy a także duże ilości potasu, wapnia, magnezu, w mniejszej ilości żelazo, kobalt i mangan. To nie wszystko. Winogrona zawierają enzymy takie jak lipaza, proteaza, inwertaza i pektynaza. Za kwaśny smak odpowiada między innymi zawartość kwasu jabłkowego oraz tzw. kamienia winnego (winian potasowy). Skórka owoców to również bogactwo składników bioaktywnych- zawiera bowiem barwniki antocyjanowe, garbniki a także glikozydy (enina) i olejki eteryczne. Owoce obfitują w flawonoidy – we wspomniane już barwniki antocyjanowe oraz kwercetynę a także resweratol, przy czym, ta substancja bioaktywna wytwarza się dopiero przy przetwarzaniu soku winogronowego na wino. Flawonoidy chronią przed miażdżycą, hamują proces krzepnięcia krwi, zapobiegając przez to zakrzepicy, są także przeciwutleniaczami.Dodatkowo kwercetyna, wykazuje właściwości wirusobójcze.

Nie należy zapominać o właściwościach antynowotworowych winogron- zawierają one bowiem cenny kwas elagowy ( z grupy kwasów fenolowych). Unieszkodliwia on substancje kancerogenne i wychwytuje wolne rodniki.

Winogrona są cenione nie tylko w dietetyce ale i w lecznictwie. Owoce mają lekkie działanie przeczyszczające i napotne, zaleca się je przy niezycie przewodu pokarmowego. oraz zaburzeniach przemiany materii. Dowiedziono, że wino gronowe działa bakteriobójczo na pałeczki okrężnicy oraz przecinkowce cholery. Jest to także napój wzmacniający i moczopędny. Ze względu na zawartość antocyjanów ma korzystne działanie na ciśnienie krwi, reguluje je, sprzyja też obniżaniu cholesterolu we krwi.

Duże ilości winogron nie są wskazane przy cukrzycy, chorobie wrzodowej, niewydolności serca.

Winogrona są wyśmienite surowe, stanowią jednak doskonałą bazę do produkcji wina, ale także konfitur, galaretek a nawet marynat. Suszone owoce- rodzynki, są doskonałą i zdrowa alternatywa dla słodyczy.

Pamiętajmy o jednej ważnej sprawie- nie każdy może sobie pozwolić na ekologiczne winogrona czy rodzynki, z tego też względu , należy dokładnie myć i parzyć wrzątkiem winogrona zakupione w sklepie- są one konserwowane chemicznie.

Zapisz się do newslettera, by otrzymywać ciekawe informacje i aktualności związane z tematyką tej strony:
Email
Imię
Zgadzam się z polityką prywatności

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.