Przejdź do treści

Aronia czarnoowocowa (Aronia melanocarpa)

  • przez

Roślina ta, zwana czasem czarną jarzębiną, znana przez działkowiczów ale jej walory zdrowotne nie są należycie spopularyzowane. Jest to krzew owocowy z rodziny różowatych, o owocach prawie czarnych.

Owoce aronii bogate są w cukry- glukozę, fruktozę i sacharozę. Zasobne są także w garbniki, kwasy organiczne, flawonoidy. Nie brakuje tu witamin, owoce zawierają bowiem sporo witaminy C,  P a także E, B2, karoten. Obecne są także makroelementy, głównie magnez i żelazo a z mikroelementów miedź, bor, mangan, molibden i bor. Ogromnym bogactwem aronii są zawarte w niej antocyjany, polifenole i katechiny- podobny skład mają winogrona- ale przetworzone na wino, które  znane ze swych dobroczynnych właściwości.

Owoce i zawarty w nich sok są doskonałe przy nadciśnieniu, arteriosklerozie. Pomagają na krwotoki, dzięki witaminie P, korzystnie wpływają na kondycje ścianek naczyń krwionośnych. Przeciwutleniacze zawarte w aronii pomagają zwalczać wolne rodniki, zapobiegają odkładaniu się cholesterolu na ścianach tętnic i wpływają ochronnie na cały układ sercowo-naczyniowy. Barwniki antocyjanowe są bronią w walce z nowotworami, w owocach aronii ich nie brakuje!.

W kuchni aronia jest wykorzystywana na soki, kompoty, dżemy, wino itp. Owoce w smaku nie są zbyt soczyste, poza tym są cierpkawe- z tego względu, znacznie chętniej są po prostu przetwarzane niż zjadane na surowo.

Dodatkowym atutem z posiadania aronii w ogrodzie, jest to, że jest ona pięknym krzewem ozdobnym.

Zapisz się do newslettera, by otrzymywać ciekawe informacje i aktualności związane z tematyką tej strony:
Email
Imię
Zgadzam się z polityką prywatności

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.