,
Przejdź do treści
Strona główna » Aloes drzewiasty (Aloe arborescens)i zwyczajny (Aloe vera)

Aloes drzewiasty (Aloe arborescens)i zwyczajny (Aloe vera)

  • przez

Aloes drzewiasty

Aloes drzewiasty, zwany popularnie kaktusem leczniczym, jest sukulentem pochodzącym z Afryki Południowej, gdzie może osiągać nawet 4m wysokości. Liście ma grube, mięsiste a pień rośliny pokryty jest bliznami po obumarłych liściach.

Aloes zawiera olejki eteryczne, glikozydy goryczowe, kwasy organiczne, żywice oraz garbniki. Ponadto bogaty jest w karoten,witaminę C, sole mineralne i substancje białkowe.

Sok z aloesu, w postaci wysuszonej bogaty jest w glikozyd aloinę, żywice, olejki i inne związki. Ma specyficzny zapach i gorzkawy smak. W tej postaci aloes stosuje się do poprawienia trawienia, apetytu a w większej dawce jako środek przeczyszczający.

W lecznictwie wykorzystuje się także świeży sok- zaleca się do przy leczeniu trudno gojących się, ropnych ran, owrzodzeniach. Sok stosuje się też do wewnątrz, przede wszystkim na gruźlicę,w przypadku stanów zapalnych przewodu pokarmowego, przy owrzodzeniach.

Wyciąg wodny z aloesu zawiera stymulatory biogenne, uaktywniające cały organizm, wspomagając jego regenerację ( np. po chorobie) i odbudowując układ immunologiczny. Ponadto wyciąg ten działa bakteriostatycznie i bakteriobójczo. Stosuje się go w chorobach oczu- zmianach barwnikowych, zapaleniu spojówek, zwyrodnieniu rogówki itp.

Aloes zwyczajny

Aloes ten został dobrze przebadany pod względem fitochemicznym. Wyodrębniono prawie 140 związków czynnych zawartych w roślinie. Aloes zawiera jednocukry i wielocukry, witaminy (głównie B, C, A), sporo soli mineralnych – magnez, żelazo, fosfor, wapń, mikroelementy- w tym bardzo rzadki german. W roślinie występują enzymy, nienasycone kwasy tłuszczowe, aminokwasy, fenole, biostymulatory i szereg innych cennych związków.

Wykorzystanie aloesu zwyczajnego jest podobne jak drzewiastego. Dzięki zawartości kwasu salicylowego działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie, a także za sprawą między innymi kwasu cynamonowego przeciwbakteryjnie. Sok stosuje się w infekcjach przewodu pokarmowego, wspomaga leczenie owrzodzeń a także jest ceniony w leczeniu kamicy nerkowej. Ze względu na regenerująco-  nawilżające właściwości aloesu, chętnie stosuje się go jako składnik kosmetyków.

uwaga

preparatów z aloesu nie powinno się stosować w ciąży (powoduje przekrwienie macicy mogące prowadzić do poronienia), przy krwotokach i zapaleniu pęcherza moczowego i kłębków nerkowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.