Przejdź do treści

Wiśnia

  • przez

Rodzina wiśni obejmuje zarówno drzewa i krzewy. Owocem jest pestkowiec, soczysty, kwaśno-słodki.  Najpopularniejsza jest wiśnia pospolita oraz wiśnia karłowata, występują również formy zdziczałe.

Owoce wiśni obfitują w cukry, kwasy organiczne (jabłkowy, cytrynowy, bursztynowy, salicylowy), pektyny, garbniki, antocyjany, kwercetynę. Zawierają też inozyt (zaliczany do witamin z grupy B) , kwas foliowy, karoten, witaminę C, PP, B. Wiśnie bogate są w składniki mineralne- głównie miedź, żelazo, potas i magnez oraz jod. Substancje czynne znajdują się również w nasionach. Obecny jest tam nie tylko tłuszcz (nawet do 35%) ale także amygdalina (witamina B17), olejki eteryczne. W substancje bioaktywne zasobne są też liście- zawierają bowiem garbniki, kumarynę, kwercetynę oraz amygdalinę. Kora zawiera glikozydy, garbniki oraz kwas cytrynowy. Jak widać cała roślina jest zasobna w związki czynne, a nawet występująca na pniach żywica zawiera metylopentozan, ksylan oraz arabinę.

Sok oraz miąższ wykazuje działanie antyseptyczne, wspomagają drogi oddechowe , pomagają wykrztuszać zalegającą wydzielinę. Wiśnie działają dobroczynnie na przewód pokarmowy, wątrobę i trzustkę. Zawarte w owocach kwasy poprawiają trawienie,działają oczyszczająco na organizm, wspomagają usuwanie z organizmu szkodliwych produktów przemiany materii. Ponadto świeże owoce zaleca się cukrzykom, cukier zawarty w owocach nie wykazuje zmian w obrazie krwi. Dzięki zawartości witamin z grupy B, wiśnie są szczególnie polecane przy artretyzmie. (forma reumatyzmu.

Warta uwagi jest zawartość w wiśniach jodu (także w czereśniach), z tego względu owoce te powinny jadać osoby chorujące na tarczycę. Hormony tarczycowe regulują między innymi ogólną przemianę materii, a jod jest potrzebny do ich produkcji.

W medycynie naturalnej wykorzystuje się także kwiaty- napar z nich, leczy jęczmienie i zapalenie spojówek oraz szypułki, będące składnikiem herbaty odchudzającej oraz diety osób z schorzeniami nerek i kamicy pęcherza moczowego.

W dietetyce i medycynie naturalnej są cenionymi owocami, pomocne są przy niedokrwistości ,  gorączce. Mogą być też stosowane jako łagodny środek przeczyszczający. Wiśnie są chętnie stosowane w diecie osób otyłych, ich spożycie dają uczucie sytości bez dostarczenia dużej ilości energii ( tłuszczy, białka).

Owoce wiśni mają szerokie zastosowanie kulinarne, spożywa się je na surowo, suszone i przetworzone (soki, dżemy, syropy , konfitury it.).

Zapisz się do newslettera, by otrzymywać ciekawe informacje i aktualności związane z tematyką tej strony:
Email
Imię
Zgadzam się z polityką prywatności

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.