Przejdź do treści

Morele

  • przez

Morele są smacznymi i przede wszystkim zdrowymi owocami, znanymi ze swoich walorów jeszcze przed naszą erą. Jej owoce, pokryte aksamitną skórką, kryją w sobie niezwykłe bogactwo witaminy A (karotenu). Z tego też względu, choć nie tylko, morela  jest ceniona w dietetyce.

Owoce zawierają cukry ( głównie sacharozę), kwasy owocowe takie jak winowy, jabłkowy, cytrynowy. Bogate są w flawonoidy- izokwercetynę oraz kwercetynę, garbniki, pektyny, związki mineralne- żelazo, potas, wapń, fosfor.  Morela zawiera także likopinę, poza wymienioną już prowitaminą A, bogata jest w witaminę C, B i PP. Pestka owocu kryje w sobie olej, gorzki glikozyd amygdalinę oraz witaminę B15.

Morela ceniona jest ze względu na zawartość żelaza, zaleca się więc, picie soku osobom cierpiącym na niedokrwistość. To świetny składnik diety osób cierpiących na choroby serca ( morela przecież to bogactwo karotenoidów i flawonoidów)

Owoce suszone, choć są bardzo kaloryczne są skarbnicą wielu cennych związków. Zawartość poszczególnych składników odżywczych wzrasta 3, 4 krotnie w stosunku do owoców świeżych.  Suszone morele , ze względu na ciągłą dostępność i koncentrację witamin i minerałów, zaleca się w tzw. kuracji morelowej, mającej pomóc w niedoborach witaminy A w organizmie. Kuracja ta, pomocna jest w tzw. „kurzej ślepocie”- ślepocie zmierzchowej, przy uszkodzeniach i infekcjach skóry, słabym apetycie, zaburzeniach menstruacyjnych oraz schorzeniach czynnościowych wątroby (marskość) oraz przy obniżonej odporności immunologicznej. Suszone owoce zalewa się wrzątkiem by spęczniały, pozwala to także usunąć konserwant (związek siarki). Dostępne są także morele suszone niekonserwowane chemicznie, można je nabyć w sklepach z żywnością ekologiczną, mają zupełnie inny kolor, proces ich suszenia odbywa się w głównej mierze na słońcu.

Zapisz się do newslettera, by otrzymywać ciekawe informacje i aktualności związane z tematyką tej strony:
Email
Imię
Zgadzam się z polityką prywatności

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.