Przejdź do treści

Dieta która wzmacnia serce

  • przez

O tym jak ważne jest zdrowe serce, mówić nie trzeba. Gdy ono nie domaga, nasz organizm cierpi. Możemy mu pomóc- jak? zastosujmy zdrową dietę, taką, która wzmacnia i chroni serce.

Kilka słów o istocie problemu, czyli dlaczego serce choruje.
Układ sercowo naczyniowy narażony jest na wiele schorzeń, w tym także cywilizacyjnych. Nieodpowiednia dieta, stres, mogą przyczynić się do takich chorób jak miażdżyca, nadciśnienie, choroba wieńcowa, zakrzepica i nie tylko.

Niebezpieczne jest odkładanie się cholesterolu na ścianach tętnic, które następuje gdy utleniają się nienasycone kwasy tłuszczowe w cząsteczkach LDL (cząsteczka białka, która ma za zadanie transportować cholesterol). Wynika z tego, jak niebezpieczna dla zdrowia, może być dieta wysokotłuszczowa i wysokokaloryczna. Na ryzyko zachorowań na choroby serca wpływają także: dieta bogata w cholesterol, stres, alkohol, palenie papierosów, podwyższone ciśnienie krwi, brak ruchu.

Substancje bioaktywne zawarte w pożywieniu ratujące nasze serce:
siarczki– mają zdolność zapobiegania powstawaniu skrzepów oraz pomagają w ich rozpuszczaniu (allicyna, ajoen) neutralizują wolne rodniki, przywracają i utrzymują drożność tętnic. Gdzie je znajdziemy? W czosnku, cebuli, szczypiorku i porze.

karotenoidy– zapobiegają utlenianiu cholesterolu LDL , hamując rozwój wolnych rodników. Najpopularniejsze karotenoidy to likopen, beta-karoten, luteina. Znajdziemy je w kolorowych warzywach i owocach takich jak papryka, marchewka, pomidory, morele, ciemnozielone warzywa (brokuły, jarmuż).

związki fenolu (flawonoidy, kwasy fenolowe)– przeciwdziałają utlenianiu, unieszkodliwiają wolne rodniki. Obecne są w różnych ilościach we wszystkich produktach spożywczych. Chronią serce i cały układ krążenia, przeciwdziałają zwężaniu się tętnic, obniżają częstotliwość powstawania skrzepów, zmniejszają skłonność organizmu do zakrzepicy. Produkty bogate w flawonoidy to (w nawiasach podana nazwa związku fenolowego) : cebula, głównie czerwona (kwercetyna), herbata, głównie zielona (katechina), orzechy włoskie (kwas elagowy) winogrona, wino (kwas elagowy, antocyjanina), cytrusy ( nobiletyna, tangeretyna), jarmuż ( kwercetyna), produkty pełnoziarniste (kwas ferulowy). Inne produkty bogate w flawonoidy i kwasy fenolowe to: jeżyny, maliny, porzeczki, papryka, kapusta, pomidory, buraki, brokuły.

saponiny– wykazują zdolność wiązania i wydalania  cholesterolu z pożywienia oraz wiązania kwasów żółciowych, przyczyniają się do obniżenia cholesterolu we krwi. Związki te znajdziemy w roślinach strączkowych (soja, soczewica, groch, fasola, cieciorka).

fitosteryny- kolejni roślinni przeciwnicy cholesterolu, wiążą go i przyczyniają się do jego obniżenia. Co ciekawe, najlepiej działają, gdy są spożywane wraz z cholesterolem- czyli jeśli mięso zjadamy w towarzystwie sałatki skropionej olejem słonecznikowym, który zawiera fitosteryny. Fitosteryny znajdziemy w tłuszczach roślinnych, zawartych np. w nasionach. Obecne są w pestkach słonecznika, sezamie, orzechach,  olejach roślinnych tłoczonych na zimno, np. w oleju sojowym.

substancje balastowe– obniżają zbyt wysoki poziom cholesterolu, wiążą kwasy tłuszczowe ( brakujące do trawienia kwasy tłuszczowe, są produkowane z pozostałego cholesterolu, dzięki czemu obniża się jego poziom). Najefektywniejsze w walce z cholesterolem są pektyny (jabłka, owoce)  a także rozpuszczalne substancje balastowe zawarte w strączkowych (fasola, soczewica)  i w owsie.

Istotnym czynnikiem w diecie wspomagającej serce, jest stosunek ilości potasu do sodu, który ma wpływ na nadciśnienie tętnicze. Aby był on prawidłowy należy unikać produktów wysoko  przetworzonych (zawierają chlorek sodu, czyli sól) takich jak sery, wędliny, konserwy, dania gotowe oraz unikać zbytniego spożywania soli. Dieta powinna zawierać produkty bogate w potas – który jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania serca. Ważne jest także spożywanie produktów bogatych w magnez ( czynnik przeciwstresowy) i wapń, który utrzymuje prawidłową pracę serca. Na prawidłowe funkcjonowanie układu sercowo- naczyniowego wpływają takę witaminy E, B6 oraz C.

 

POLECAMY:

żywienie w chorobach serca

żywienie w chorobach serca

Zapisz się do newslettera, by otrzymywać ciekawe informacje i aktualności związane z tematyką tej strony:
Email
Imię
Zgadzam się z polityką prywatności

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.