Przejdź do treści

Owoc Żurawiny

Żurawina jest wiecznie zielonym półkrzewem, z rodziny brusznicowatych. Najpopularniejsze są odmiany żurawina błotna, wielkoowocowa i drobnoowocowa. Najwięcej substancji biologicznie czynnych zawartych jest w żurawinie wielkoowocowej.

Owoce zbiera się po pierwszych przymrozkach bądź wiosną- wtedy są najsmaczniejsze. Owoce- jagody, są niezwykle zdrowe i smaczne, choć dostępna w Polsce odmiana błotna jest kwaskowato cierpka. Zawierają cukry, kwasy organiczne : chinowy, cytrynowy, benzoesowy, ursolowy oraz pentozany.(polisacharydy). Żurawiny są bogatym źródłem witaminy C, A, B1 i B2. Zawierają rzadki jod i inne mikroelementy. W owocach znajdują się glikozydy wakcynina i erykolina a także pektyny, garbniki, barwniki antocyjanowe ( m.in. cyjanidyna, peonidyna). Owoce są także źródłem flawonoidów (np. kwercetyna), zawierają także takie związki jak taniny i flawonole.

W lecznictwie żurawina jest doskonała w infekcjach dróg moczowych, to również świetny lek na przeziębienia, anginę a nawet gościec. Na uwagę zasługuje wykorzystanie żurawiny w leczeniu zapalenia nerek i dróg moczowych- wyjątkowa skuteczność żurawiny ( składników czynnych w niej zawartych) polega na tym, że uniemożliwia ona przyleganiu bakterii do nabłonka- drogi moczowe są więc  „oczyszczane” z bakterii. Sok z żurawiny wykazuje szerokie spektrum działania przeciwbakteryjnego- potwierdzają to liczne badania naukowe (duża skuteczność w stosunku do bakterii E. coli). Zmniejszenie adhezji (przylegania) bakterii wyraźnie wykazano w obrębie jamy ustnej- dzięki czemu, żurawina polecana jest w bakteryjnych chorobach przyzębia i dziąseł. Składnikami czynnymi odpowiedzialnymi za działanie antybakteryjne są zawarte w żurawinie prontocyjanidyny.

Co więcej, badania wykazały, że składniki czynne żurawiny zapobiegają przyleganiu Helicobacter Pylori do ściany śluzowej żołądka. To dobra informacja dla wrzodowców- jedzmy więc żurawinę by zapobiegać wrzodom żołądka.

Zawarte w owocach flawonoidy zapobiegają chorobom wieńcowym i schorzeniom serca, ich antyoksydacyjne działanie wpływa na obniżenie poziomu cholesterolu we krwi.

To jeszcze nie wszystkie dobroczynne działania składników biologicznie czynnych zawartych w  żurawinie- wykazano bowiem, że ma ona zdolność zwalczania grzybów.

Zawartość kwasu benzoesowego i chinowego sprawia, że owoce dobrze się przechowują bez psucia. Można je zjadać surowe ale często przeznacza się je na konfitury, soki, galaretki i inne. Należy jednak pamiętać, że działanie termiczne (gotowanie, pieczenie) niszczy składniki antybakteryjne zawarte w owocach. Owoce najlepiej mrozić bądź suszyć.   Liście żurawiny są dobre na herbatkę.

Zapisz się do newslettera, by otrzymywać ciekawe informacje i aktualności związane z tematyką tej strony:
Email
Imię
Zgadzam się z polityką prywatności

1 komentarz do “Owoc Żurawiny”

  1. A czy żurawina ma także właściwości zdrowotne w przypadku zakażenia pęcherza bakteriami Enterococcus? Mam też E. coli, więc Prouro kupiłam, ale chcę po leczeniu jeszcze stosować przez dłuższy czas i nie wiem, czy szukać jeszcze czegoś dodatkowo czy nie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.