Przejdź do treści

Mango

Ten tropikalny owoc staje się coraz bardzie popularny. Jest to pestkowiec, o barwie od zielonej, poprzez czerwonawą i zółtą, pomarańczową. Skórka jest twarda i błyszcząca a sam owoc aromatyczny i soczysty, ma specyficzny, lekko żywiczny smak, jest słodkawy bądź lekko kwaśny- w zależności od odmiany i stopnia dojrzałości. Z kształtu przypomina wielką śliwkę. Najpopularniejszy jest w swojej ojczyźnie, Indiach, gdzie przypisuje się mu symboliczne, boskie wręcz właściwości .

Zawartość substancji czynnych jest różna. W mango jest sporo prowitaminy A (więcej niż w morelach) , są także inne witaminy : witamina E, C i witaminy z grupy B. Owoc bogaty jest też w składniki mineralne takie jak potas, magnez, fosfor i wapń. Jest źródłem błonnika i węglowodanów oraz białka.  Jest niskokaloryczne.

Niektórzy uważają, że najsmaczniejsze jest mango uprzednie schłodzone. Owoc spożywa się na surowo, można go przetworzyć na marmoladę, dżem.  Skórka, mimo, że jadalna , jest obierana, ze względu na jej twardość. Najlepiej zrobić to zwykłą obieraczką do warzyw. Słodkość miąższu można lepiej wydobyć poprzez lekkie posypanie go sproszkowanym chili. Mango jest świetnym składnikiem różnego typu sałatek, głównie z dodatkiem mięsa ( np. kurczaka) i nie tylko.

Zapisz się do newslettera, by otrzymywać ciekawe informacje i aktualności związane z tematyką tej strony:
Email
Imię
Zgadzam się z polityką prywatności

1 komentarz do “Mango”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.