Dziurawiec jest rośliną wieloletnią o charakterystycznych liściach, na których widać prześwitujące kropki, (zapewne stąd nazwa rośliny) gruczoły zawierające olejek eteryczny.
Ziele zawiera w swym składzie garbniki, żywice, antocyjany, saponiny. W roślinie zawarte są związki czynne : hiperyna, hiperozyd, hiperycyna, azulen. Ponadto dziurawiec zawiera witaminę C i karoten. W roślinie znajduje się także niewielka ilość choliny a także fitosterole, flawonoidy (rutyna, kwercetyna).
Spektrum działania dziurawca jest bardzo szerokie, jego dobroczynna moc wypływa z działania całego zespołu substancji bioaktywnych.
Wyciągi alkoholowe z dziurawca działają dość silne przeciwko depresji oraz nadmiernemu pobudzeniu psychowegetatywnemu.
Naprawdę warto skorzystać z tak dobroczynnego działania!
Jest to również dość dobry środek przeciwko bezsenności. Preparaty z dziurawca mają działanie przeciwbakteryjne i ściągające, zaleca się je w zapaleniach jelit a także ze względu na te działania stosuje się go w schorzeniach dziąseł oraz w zapaleniu jamy ustnej.
Medycyna naturalna wykorzystuje także dziurawca jako lek na schorzenia dróg oddechowych, biegunkę a w schorzeniach sercowo- naczyniowych jako środek tonizujący. To nie wszystko, dziurawiec pomocny jest jako środek przeciwkrwotoczny, antyneuralgiczny, pomaga nawet na glistnicę. Korzystne działanie dziurawca objawia się również w dolegliwościach wątroby, nerek i dróg żółciowych. Zewnętrznie możemy go używać na rany, oparzenia, itp.
uwaga
Nie należy używać alkoholowych wyciągów z dziurawca przed planowanym pobytem na słońcu, ponieważ hiperycyna zawarta w tym środku zwiększa wrażliwość na promienie ultrafioletowe.
Objawy mogą wskazywać na np. nerwicę serca. Warto byłoby też sprawdzić poziom potasu i magnezu we krwi. Tak, czy inaczej polecam wizytę u lekarza.
Witam mam problem ze spaniem, spię po 4 h, problem jest tego typu że jak próbuje zasnąć serca zaczyna szybko mi bić i nie mogę nad tym zapanować powoduje to że nie mogę spać dziurawiec pomoże?