Przejdź do treści

Cytryna

  • przezPopularny owoc cytrusowy. Niegdyś uznawany za wspaniałe źródło witaminy C. Dziś wiemy, że spośród owoców cytryna nie zawiera najwięcej tej witaminy (rekordzistką jest gujawa) , ale stała się ona rozpowszechniona, ponieważ zawsze była dostępna. Więc jak to jest z tą cytryną?

Cytryna zawiera oczywiście witaminę C, w ilości około 50 mg na 100 gram. Zawiera także witaminę P, B1.

Skórka zawiera olejki lotne, tuż pod nią znajdują się bioflawonoidy – tangeretyna i nobiletyna. Flawonoidy neutralizuja wolne rodniki. Warto pamiętać, że witamina C też jest antyutleniaczem, chroniącym nas przed różnymi czynnikami wywołującymi choroby cywilizacyjne. Jest ona wrażliwa na temperaturę a w momencie zetknięcia z żelazem (nóż) po prostu się niszczy. Wniosek jest prosty- herbata, do której wrzucono ucięty nożem plasterek cytryny, który pływa w niej od momentu zaparzenia, traci swoje właściwości zdrowotne. Aby je zachować, plasterek należy uciąć nożykiem plastikowym i wrzucić pod koniec zaparzania, do ostygłej herbaty.

Głównym składnikiem olejku cytrusowego jest limonen. Dowiedziono, że składnik ten przyczynia się do zahamowania rozwoju komórek rakowych. Jednak by móc w pełni korzystać z tego dobrodziejstwa, należy mieć pewność, że skórka owocu, nie jest nasiąknięta środkami chemicznymi.

Cytryna zawiera także inne składniki, jest to trochę białka, tłuszczu, niewielkie ilości minerałów, takich jak magnez, potas, wapń, żelazo, fosfor i siarka. Atutem cytryny jest zawartość fitoncydów, które niszczą drobnoustroje.

Dietetycy zalecają cytrynę przy reumatyzmie, otyłości czy tez arteriosklerozie.

Zapisz się do newslettera, by otrzymywać ciekawe informacje i aktualności związane z tematyką tej strony:
Email
Imię
Zgadzam się z polityką prywatności

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.