Przejdź do treści

Dynia

  • przezDynia należy do najstarszych roślin uprawianych przez człowieka. Obejmuje wiele gatunków, różnorodnych pod względem nie tylko wyglądu ale także smaku. Do rodziny dyniowatych należy cukinia i kabaczek. Właściwości lecznicze i smakowe ma nie tylko miąższ ale także pestki, które są skarbnica wielu cennych substancji.

Dynia pełna jest wspaniałych substancji bioaktywnych. Bogata jest w karotenoidy (beta-karoten oraz alfa-karoten) a także fitosteryny. Nie brak w niej witamin i substancji mineralnych, takich jak potas.

Nasiona (pestki) zawierają sporo oleju- około 36-37 %, który bogaty jest w kwasy tłuszczowe omega-3.  Znajdziemy w nich składniki mineralne- fosfor, żelazo, cynk i wapń, nie brakuje tu także makroelementów. W pestkach jest nieco błonnika i stosunkowo dużo białka. To bogactwo witamin, jest ich tu bardzo dużo, niemal komplet! Są także enzymy, cukry i inne substancje, np. ta, która skutecznie niszczy robaki takie jak glista ludzka czy tasiemce (ta właściwość zachowują tylko świeżo wyłuskane pestki).

Ze względu na dużą zawartość karotenoidów, dynia zajmuje czołowe miejsce wśród warzyw zwalczających wolne rodniki. Dzięki temu, staje się ona elementem diety zapobiegającej chorobom  miażdżycowym, rakiem, zaćmą czy zawałem. To nie jedyna funkcja karotenoidów. Mają one znaczący wpływ na prace systemu odpornościowego, pomagają organizmowi walczyć z wirusami, bakteriami. W tej walce wspomaga ich witamina C oraz cynk.

Fitosteryny- a w zasadzie należący do tej grupy sitosterol, obniża poziom cholesterolu. Wpływa on na unieszkodliwianie złego cholesterolu. Dodatkowo jest świetnym i skutecznym środkiem na dolegliwości prostaty.

Dynię stosuje się w medycynie. Zaleca się ją w schorzeniach nerek a także serca. Usuwa ona nadmiar wody zgromadzonej w organizmie, wraz z toksynami, które są ubocznym produktem przemiany materii. W kuchni z dyni można wyczarować wiele potraw, od pysznych marynat, poprzez zapiekanki, ciasto, kompoty czy tez marmolady.

Zapisz się do newslettera, by otrzymywać ciekawe informacje i aktualności związane z tematyką tej strony:
Email
Imię
Zgadzam się z polityką prywatności

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.