Przejdź do treści

Cebula

  • przezCebula musi być zdrowa! Dlaczego musi? Mimo morza wylanych nad nią łez, jest powszechnie stosowana nie tylko w kuchni ale także w medycynie, i to już od bardzo dawna. To dowód na to, że w cebuli jest coś, co doskonale wpływa na nasze zdrowie.
Co zawiera cebula?

Podstawową substancją bioaktywną jest alliina (to przez nią płaczemy) a także kwercetyna – wspaniały flawonoid. To oczywiście nie wszystko, to wspaniałe warzywo jest bogate w bioaktywne związki siarki, tiosiarczany i nie tylko. Zawiera także adenozynę. W cebuli znajdziemy trochę witamin ( witamina C, A, E, B1 i B2)  i minerałów takich jak potas, fosfor, żelazo, wapń a także zawiera mangan, siarkę, miedź, krzem i cynk.
Jak i co leczy cebula?

Zawarte w cebuli siarczki przyczyniają się do łagodzenia reakcji zapalnych, poprzez blokowanie tworzenia się prostaglandyn, które są odpowiedzialne za ich powstawanie. Dzięki temu, cebula pomaga przy bólach stawowych, reumatyzmie czy tez przyniesie ukojenie przy ukąszeniu przez pszczołę.

Cebula ma działanie antyzakrzepowe, jedzenie jej to najlepsza profilaktyka antyzawałowa. Dzięki substancjom zawartym w cebuli, zakrzepy tworzą się rzadziej, trombocyty mają utrudnione zlepianie się gdyż rozpuszczają fibrynę- białko potrzebne do tego „zlepiania się”.  To wszystko dzięki kwercetynie, adenozynie a także dzięki siarczkom.

Cebula przyczynia się do obniżenia poziomu cholesterolu we krwi, tym samym stając się warzywem chroniącym nas przed miażdżycą. Tą cenna właściwość zawdzięczamy flawonoidom, które są przeciwutleniaczami. Warto tu podkreślić, że najwięcej flawonoidów znajduje się w odmianach czerwonych a najmniej białych.Badania wykazują, że na obniżanie cholesterolu nie ma wpływu to, czy cebula jest zjadana na surowo czy też gotowana.

Dowiedziono, że zawartość siarczków i flawonoidów przyczynia się do zmniejszenia zachorowania na choroby rakowe, zwłaszcza raka żołądka i jelit.Cebula hamuje wzrost komórek nowotworowych,

Cebula to wspaniały lek na wszelkie przeziębienia, kaszle i katary. Związki siarki są tu najważniejsza bronią w walce z chorobą. Oddziałują na błony śluzowe, które regenerują się, przyczyniają się także do lepszego odkaszlania , dzięki zwiększonej ilości płynów, produkowanych przez tę błonę. Fitoncydy dodatkowo mają działanie bakteriobójcze, odkażające.

Ponadto cebula wpływa regulująco na pracę przewodu pokarmowego, trzustki, pęcherza żółciowego. Wpływa także na gospodarkę wodną w organizmie, ma działanie moczopędne. Dzięki zawartości cynku, siarki i krzemu, zjadanie surowej cebuli wpływa korzystnie na cerę i włosy. Cebula obniża poziom cukru we krwi a także obniża ciśnienie.  Osoby chorujące na wątrobę powinny cebulę stosować ostrożnie, gdyż jest ona ciężkostrawna, zaleca się wówczas eliminowanie cebuli surowej, na rzecz gotowanej.

Zapisz się do newslettera, by otrzymywać ciekawe informacje i aktualności związane z tematyką tej strony:
Email
Imię
Zgadzam się z polityką prywatności

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.