Tymianek działa wykrztuśnie, przeciwbakteryjne, przeciwzapalne, pobudza trawienie.
Ziele tymianku zawiera olejek eteryczny, którego głównym składnikiem jest tymol oraz karwakrol. Ponadto obfituje w substancje czynne takie jak flawonoidy, trójterpeny, garbniki , gorycze, saponiny oraz kwasy wielofenolowe.
Napar z ziela tymianku jest dobrym środkiem na suchy kaszel i chrypkę, oraz do płukania gardła przy anginie i zapaleniu krtani. Tymol zawarty w olejku eterycznym działa dezynfekująco- antyseptycznie (między innymi na jamę ustną)oraz przeciwrobaczo. Flawonoidy zawarte w roślinie wykazują działanie lecznicze w stanach zapalnych stawów oraz przeciwzakrzepowo. Tymianek wpływa korzystnie na wydzielanie żółci, wpływa łagodząco na zaburzenia żołądkowo-jelitowe.
W kuchni tymianek chętnie dodawany jest do sosów, dziczyzny, ryb, potraw z roślin strączkowych, warzyw. Jest niezastąpioną przyprawą do pizzy, wchodzi w skład mieszanki przyprawowej zwanej zioła prowansalskie.
Jako środek wzmacniający tymianek możemy użyć odwaru który dodajemy do kąpieli , sporządzamy go zalewając ok.250 gram ziela kilkoma litrami wody i gotując to przez kilka minut. Kąpiel taka nie powinna trwać dłużej niż 15 minut.
Uwaga
tymianku nie powinno się stosować w zbyt dużych ilościach