Przejdź do treści

Por

por

porWarzywo, którego kuzynką jest cebula. Dostępne jest praktycznie przez cały sezon. Jego dwubarwność wiąże się z zawartością olejków eterycznych i intensywnością smaku. Białe części są bardziej delikatne, podczas gdy zielone ostrzejsze w smaku i twardsze.

Co zawiera por? Warzywo to zasobne jest w potas i wapń a także fosfor, magnez i żelazo. Zawiera nieco witamin- tiaminę, niacynę, witaminę C i E oraz beta karoten. Jest mało kaloryczne- 100 gram zawiera tylko 24 kalorie

Por ma właściwości lecznicze- działa moczopędnie, dlatego też stosuje się go w chorobach nerek i pęcherza.

O charakterystycznym, piekącym smaku, decyduje zawartość olejków sulfidowych a także związków siarkowych. Warto przypomnieć, że siarczki zwalczają mikroby, powstrzymują powstawanie raka poprzez utrudnienie tworzenia się wolnych rodników a także utrudniają cholesterolowi odkładanie się w tętnicach. Są więc doskonałym składnikiem diety antynowotworowej i obniżającej poziom cholesterolu.

Kolejnymi substancjami bioaktywnymi zawartymi w porach są fitoestrogeny, które blokują działanie estrogenów w organizmie, przyczyniając się tym samym do obniżenia podatności na nowotwory uwarunkowane hormonalnie (rak piersi, rak prostaty). Dzięki tym hormonom roślinnych menopauza przechodzi łagodniej.

Ponieważ por działa alkalizująco, zaleca się go osobom skarżącym się na dolegliwości reumatyczne, chorującym na gościec. Dodatkowo wpływa dobroczynnie na układ trawienny, pobudza łaknienie.

Ponieważ zjadaniu pora mogą towarzyszyć wzdęcia, powinny go unikać osoby borykające się ze schorzeniami wątroby.

W kuchni por ma bardzo szerokie zastosowanie- jest składnikiem zup, zapiekanek, surówek i wielu innych potraw. By uniknąć piekącego smaku, można go krótko zblanszować.

Zapisz się do newslettera, by otrzymywać ciekawe informacje i aktualności związane z tematyką tej strony:
Email
Imię
Zgadzam się z polityką prywatności

1 komentarz do “Por”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.