Zioło popularne zarówno w medycynie jak i w kosmetologii. Pomarańczowy kwiat nagietka, kojarzy się każdej kobiecie nie tylko ze zdrowiem ale i z urodą.
Ziele nagietka bogate jest w wiele substancji bioaktywnych. Zasobne jest w saponiny (saponiny triterpenowe) flawonoidy, karotenoidy, śluzy, żywice, sole mineralne i witaminy (witamina C, z grupy B). W roślinie znajdują się również fitoncydy i olejki eteryczne.
Jak działa nagietek? Wykazuje on działanie bakteriobójcze i grzybobójcze. Ze względu na właściwości antybiotyczne, stosuje się go w stanach zapalnych gardła i jamy ustnej. Jest to lek nawet na gronkowca złocistego i paciorkowca. Napar z kwiatów jest lekiem na wrzody żołądka, nieżyty, zapalenia, dodatkowo działa przeciwskurczowo i łagodząco na bóle brzucha.
Badania naukowe dowiodły, że w nagietku znajdują się substancje, które potrafią wiązać toksyny- tym samym, jest to roślina zaliczana do grupy ziół antynowotworowych.
Nagietek jest wykorzystywany do produkcji maści, która działa kojąco na naskórek, stosuje się ją na blizny, wysypki, ukąszenia i oparzenia- działa na skórę wielokierunkowo. W postaci irygacji czy czopków, globulek nagietkowych, leczy się stany zapalne pochwy, upławy i grzybicę.