,
Przejdź do treści
Strona główna » Węglowodany

Węglowodany

  • przez

Węglowodany, czyli mówiąc inaczej cukry, obok tłuszczów są składnikiem energetycznym naszej diety.

Możemy je podzielić na cukry proste oraz węglowodany złożone

Podstawowym źródłem węglowodanów w naszej diecie powinny być węglowodany złożone. Ulegają one wolniejszemu trawieniu , co sprzyja utrzymaniu stałego poziomu cukry we krwi . Gdy natomiast zjemy produkt zawierający cukry proste, nastąpi szybkie strawienie, co spowoduje duży wzrost poziomu glukozy we krwi. W odpowiedzi na to do krwi dostanie się duża dawka insuliny wydzielonej przez trzustkę, co z kolei spowoduje duże obniżenie poziomu glukozy.

Musimy pamiętać, że takie duże wahania poziomu glukozy we krwi są bardzo niekorzystne. Najlepszym rozwiązaniem jest spożywanie częstszych niewielkich posiłków w których znajdują się węglowodany złożone.
Najlepszym ich źródłem jest pieczywo z pełnego przemiału ( razowe, graham), warzywa, oraz różnego rodzaju kasze.


Natomiast głównym źródłem cukrów prostych są: produkty z oczyszczonej białej mąki, cukier spożywczy, wszelkiego rodzaju słodycze, większość owoców, ziemniaki.

Sposobem na spowolnienie trawienia tych węglowodanów jest łączenie ich z produktami wolniej trawionymi.

Niektórzy zalecają aby węglowodanów nigdy nie jeść razem z białkiem. Zalecenie takie jest moim zdaniem błędne. Dotyczyć ono może ewentualnie chorych na niektóre dolegliwości związane z przewodem pokarmowym. Dla części osób, zwłaszcza tych o bardzo szybkiej przemianie materii, stosowanie takich porad może skończyć się zasłabnięciami, spowodowanymi dużymi wahaniami poziomu glukozy.

Błonnik jest dość szczególnym typem węglowodanu, mianowicie nie ulega on trawieniu przez nasz system pokarmowy. Nie znaczy to jednak że jest niepotrzebny, wręcz przeciwnie, jest doskonałym środkiem zapobiegającym zatwardzeniom. Najobficiej występuje w pieczywie z pełnego przemiału , kaszach i niektórych warzywach. Dodatkowo w przewodzie pokarmowym wiąże się z pewną ilością tłuszczu, co pośrednio wpływa na obniżenie poziomu cholesterolu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.