Przejdź do treści

Złota kukurydza

  • przez
kukurydza

kukurydzaPochodzące z Ameryki złote kolby dotarły do nas dopiero końcem XVIII wieku. Kukurydza jest to jednorocznym zbożem o zróżnicowanym wyglądzie, istnieje wiele gatunków bardziej lub mniej smacznych. Obecnie uprawia się kukurydzę jadalna oraz pastewną, przeznaczona na pasze.

Ziarno kukurydzy ma różną barwę, w zależności od odmiany, od barwy mlecznej, poprzez żółta po fioletową. Zbierane są w momencie gdy są soczyste i miękkie, stwardniałe ziarna są pełne skrobi, w którą przekształcił się cukier. Co kryją kolby? Ziarna kukurydzy zawierają przede wszystkim  skrobię (nawet do 60 %), białko, odrobinę tłuszczu. Nie brak tu witamin, są to przede wszystkim witaminy z grupy B, E, D, K i A oraz troszkę witaminy C. Warto zwrócić uwagę na sole mineralne. Sporo jest potasu, fosforu, żelaza, miedzi, magnezu, wapnia a także obecny jest selen, cynk, kobalt, brom i jod. Jak wiadomo, selen wraz z witaminą E to doskonała broń w walce z rakiem.

Ziarna można spożywać surowe, gotowane, pieczone. Można tłoczyć z nich olej, który ma właściwości obniżające poziom cholesterolu. Kukurydza konserwowa jest mniej zdrowa, ma mniej skrobi a za to więcej cukru i soli. Mąka kukurydziana ma szerokie zastosowanie w kuchni. Robi się z niej popularne chrupki, płatki, kaszki, pieczywo i nie tylko. Produkty z kukurydzy bardzo  rzadko uczulają i są bezglutenowe.

W lecznictwie ludowym kukurydza stosowana jest w chorobach układu moczowego, w chorobach nerek. Jest to nie tylko naturalny lek moczopędny ale także żółciopędny.

Ciekawostką jest to, że skrobia kukurydziana jest używana do produkcji opakowań ulegających biodegradacji. Ze względu na kosztowność tych działań, jest to jeszcze rozwijająca się dziedzina technologiczna.

Zapisz się do newslettera, by otrzymywać ciekawe informacje i aktualności związane z tematyką tej strony:
Email
Imię
Zgadzam się z polityką prywatności

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.