Przejdź do treści

Czosnek w medycynie

  • przez
czosnek

Najnowsze badania naukowe mówią o rewelacyjnych właściwościach czosnku. Jest to roślina z powodzeniem wykorzystywana w kuchni oraz w lecznictwie. Mało kto, zdaje sobie sprawę z tego, jakie zawiera substancje bioaktywne oraz jakie jest spektrum jego działania. Substancje zawarte w czosnku są składnikami wielu preparatów leczniczych.

Można mówić o trzech głównych kierunkach działania czosnku: wykazuje on bowiem działanie przeciwbakteryjne, przeciwgrzybiczneczosnek oraz przeciwmiażdżycowe.  Siła czosnku w walce z bakteriami wynika z zawartości olejków, które odziałują na drobnoustroje chorobotwórcze występujące w przewodzie pokarmowym człowieka. Dzięki temu czosnek z powodzeniem jest stosowany w przypadku wzdęć, likwiduje procesy fermentacyjne i inne dolegliwości jelitowe. Lotne substancje zawarte w czosnku mają także korzystne  działanie na górne drogi oddechowe- krtań, migdałki, oskrzela. Działanie to podobne jest do antybiotyków, a czasem nawet przewyższają je. Z tego względu, czosnek jest określany mianem naturalnego antybiotyku.

Działanie przeciwgrzybiczne oraz antybiotyczne czosnku wynika z zawartości allicyny, garlicyny oraz skordyniny. Dzięki tym substancjom, leczy się zakażenia pleśniakami, drożdżakami- zewnętrznie, a także wewnętrznie (jama ustna). Ponieważ na skórze czosnek może działać najszybciej (łatwość przenikania substancji aktywnych) w miejscu tym, działa najskuteczniej.

Obecnie, czosnek jest najbardziej poszukiwany ze względu na jego działanie przeciwmiażdżycowe. Miażdżyca jest wynikiem zakłóconej przemiany tłuszczowej oraz wysokiego poziomu cholesterolu. Z pomocą przychodzi czosnek, który ma działanie obniżające ciśnienie, obniża zawartość tłuszczów, triglicerydów i cholesterolu.  Czosnek ma również korzystne działanie na krew- poprawia jej płynność oraz kapilarny przepływ.

Czosnkowi przypisuje się również działanie somatotoniczne- działa ogólnie wzmacniająco, przywraca zaburzoną równowagę w organizmie, wzmaga przyswajanie witamin- z tego właśnie względu, preparaty z czosnkiem zalecane są w leczeniu dolegliwości starczych.

Czosnek jest składnikiem wielu preparatów, dowiedziono jednak, że najskuteczniejsze działanie lecznicze wykazały standaryzowane drażetki ze sproszkowanym czosnkiem, mniejsze mają maceraty olejowe czy  olejki czosnkowe. Najlepsze efekty daje standaryzowanie związków siarkowych- alliiny , allicyny oraz produktów ich rozkładu. Na rynku dostępny jest szeroki wybór tego typu preparatów.

 

POLECAMY:

Uzdrawiający czosnek

Zapisz się do newslettera, by otrzymywać ciekawe informacje i aktualności związane z tematyką tej strony:
Email
Imię
Zgadzam się z polityką prywatności

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.