Przejdź do treści

Warzywa kapustne

Warzywa kapustne obejmują rośliny z rodzin krzyżowych, mających podobne wymagania środowiskowe.   Warzywa te obfitują w witaminy, minerały, cukry oraz niewielkie ilości białka. Z najnowszych badań wynika, że kapustne, ze względu na zawartość glukozynolatów, są nieodzowne w walce z rakiem. To „zadanie” wspierają także substancje balastowe, kwasy fenolowe, flawonoidy oraz witaminy C i E, które są naturalnymi przeciwutleniaczami. Wszystkie cenne składniki zawarte w kapustnych są wrażliwe na wysoką temperaturę, dlatego też, zaleca się je jako surowe, gotowanie należy ograniczyć do minimum.

Kapusta głowiasta biała- najpopularniejsza , a wcale nie najzdrowsza z kapustnych. Bogata w glukozynolaty, oraz siarczki, mające działanie antybakteryjne. Olejki gorczyczne korzystnie wpływają na apetyt. Zawiera witaminy C, A, E oraz z grupy B oraz związki mineralne.

Kapusta głowiasta czerwona– W porównaniu do kapusty białej, zawiera więcej witamin z grupy B i C, zawiera natomiast mniej karotenu. Zawiera flawonoid- antocyjan.

Kapusta włoska– delikatniejsza od swych „kuzynek” i lżej strawna. Zawiera chlorofil oraz karotenoid- luteinę, odpowiedzialne za walkę z rakiem.

Kapusta brukselska (brukselka)–  jedna z delikatniejszych. Zawiera wysokowartościowe białko, dużo witaminy C, B1, karotenu a także związki mineralne wapnia, żelaza i fosforu. Brukselka zawiera glukozynolat – indol chroni on przed rakiem oraz luteinę i chlorofil, uznane przeciwrakowe substancje.

Kapusta pekińska– tworzy wydłużone, luźnawe główki o delikatnych i smacznych liściach. Bogata w sole wapnia, fosforu i żelaza. Dostarcza również łatwo przyswajalnego białka. Idealna na surówki.

Kapusta chińska– (nie mylić z pekińską!)  nie tworzy główek a jej zasadniczą częścią jadalną są grube i szerokie ogonki liściowe, jadalne są również blaszki liściowe.

Jarmuż– jest raczej niedocenianym warzywem, mimo, że pod względem składu minerałów dominuje nad innymi kapustnymi. Zawiera mnóstwo witaminy C oraz karotenu. Zawiera bardzo dużo chlorofilu , istotnego w profilaktyce zdrowotnej, oraz  podobnie jak brokuł sulforafan- substancję antyrakową. Liście bogate są w sole mineralne.  Ze wszystkich kapustnych zawiera najwięcej białka, potasu (490 mg na 100 gram) wapnia,  fosforu, żelaza i miedzi. Dodatkowo ma działanie antyseptyczne, wzmacnia odporność. Najsmaczniejsze są liście lekko przemrożone.

Brokuł– kuzyn kalafiora, część jadalna, tzw. róża, zazwyczaj jest zielona, choć są odmiany o barwie żółtej, kremowej i fioletowej. To warzywo o wysokich walorach odżywczych, cenione ze względu na białko, witaminy i sole mineralne. Zawiera sporo witaminy C, oraz dużo karotenu, znajdziemy tu także witaminy z grupy B, kwas nikotynowy, pantotenowy, foliowy oraz sole wapnia, fosforu i żelaza. Brokuł ceniony jest ze względu na zawartość sulforafanu, który jest glukozynolatem, mającym ogromne znaczenie w walce z rakiem. Dodatkowo, rozpuszczalne substancje balastowe, jakie zawiera,  przyczyniają się do obniżania cholesterolu. Ponieważ sulforafan i przeciwutleniacze (witamina C, luteina) są wrażliwe na obróbkę cieplną, najzdrowsze są brokuły spożywane na surowo.

Kalafior– lekkostrawny i dietetyczny, zawiera indol-glukozynolat- antyrakową substancję bioaktywną.

Kalarepa– To bogactwo witamin i soli mineralnych.  Idealna na surowo, nie tylko bulwa, ale także młode listki.  Kalarepa zawiera sporo minerałów: sole  potasu, magnezu, wapnia i żelaza a także makroelementy  takie jak mangan, jod, chlor. Bogata jest w karoteny, witaminy z grupy B, witaminę C, a także  kwasy:  nikotynowy, foliowy, szczawiowy.

Zapisz się do newslettera, by otrzymywać ciekawe informacje i aktualności związane z tematyką tej strony:
Email
Imię
Zgadzam się z polityką prywatności

1 komentarz do “Warzywa kapustne”

  1. W moim prywatnym rankingu żywieniowym kapustne (na czele z kapustą) są na samym szczycie zdrowych i odchudzających pokarmów. Te warzywa są rewelacyjne bez dodatków, ale można je skomponować idealnie z większością przypraw, przez co pomimo tej samej bazy (warzywa czyli np. kapusty) smaki stają się niepowtarzalne i jedyne w swoim rodzaju.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.