Przejdź do treści

Korekcja wady wzroku – okulary czy soczewki?

  • przez
okulary czy soczewki

Tradycyjne okulary

Do korekcji wad wzroku takich jak krótkowzroczność, nadwzroczność czy astygmatyzm, najczęściej poleca się okulary.

Oprawki ze szkłami o odpowiednich parametrach mają liczne zalety. Przede wszystkim są podstawową formą korekcji wady wzroku i zapewniają komfortowe widzenie na każdą odległość. Mogą zapewnić ochronę przeciwsłoneczną, a także przed promieniowaniem UV oraz działaniem szkodliwego światła niebieskiego generowanego przez urządzenia cyfrowe. Dodatkowo, odpowiednio dobrane oprawki potrafią poprawić wygląd twarzy, tj. optycznie ją wyszczuplić czy złagodzić jej rysy. Okulary łatwo się też zakłada i zdejmuje.

Okulary nie są pozbawione wad. Po pierwsze, trzeba je od czasu do czasu zdejmować (np. przed zajęciami na siłowni), bo przeszkadzają przy wykonywaniu niektórych czynności. Po drugie, wypada pamiętać o zabieraniu ich z miejsc, w których się je zdejmuje. Po trzecie, trzeba szczególnie uważać na to, by na nich przypadkowo nie usiąść, nie zrzucić ich z wysokość czy ich nie porysować. Po czwarte, okulary czasami  ograniczają widoczność, gdy są zaparowane lub pokryte kroplami deszczu. W końcu, zdarza się też, że odbijają światło na zdjęciach. Należy też pamiętać o tym, aby regularnie, przynajmniej raz w roku, badać wzrok w celu weryfikacji wady wzroku i tym samym odpowiedniej zmiany mocy okularów.

Nowoczesne soczewki

W dzisiejszych czasach praktycznie wszystkie wady wzroku można skorygować także przy pomocy silikonowo-hydrożelowych soczewek kontaktowych.

Soczewki są znacznie wygodniejsze od tradycyjnych okularów. Nie trzeba ich zdejmować w ciągu dnia, ponieważ umożliwiają komfortowe wykonywanie wielu czynności (również np. uprawianie sportów wodnych). Co więcej, pozwalają na jednoczesną korekcję wzroku i noszenie okularów przeciwsłonecznych czy przyłbic ochronnych używanych np. w pracy. Soczewki kontaktowe, w przeciwieństwie do okularów, zapewniają też prawidłowe widzenie niezależnie od pogody. Dodatkowo, są praktycznie niewidoczne, dzięki czemu nie szpecą twarzy tak jak np. niewłaściwie dobrane oprawki.

Oczywiście, soczewki korekcyjne mają także wady. Przede wszystkim, generują koszta eksploatacyjne, przez które w ogólnym rozrachunku okazują się droższe od okularów. Osoby stosujące popularne soczewki miesięczne, muszą je regularnie wymieniać, a także pielęgnować specjalnymi płynami, które należy do jakiś czas kupować. Ponadto, noszenie soczewek wiąże się z koniecznością skrupulatnej dbałości o higienę wzroku – trzeba pamiętać m.in. o zdejmowaniu soczewek przed snem czy nawilżaniu oczu. Soczewki nie nadają się także dla osób cierpiących na niektóre choroby oczu oraz ogólnoustrojowe.

Jeżeli po poznaniu wad i zalet okularów korekcyjnych i soczewek kontaktowych nadal nie wiesz, na które się zdecydować, odwiedź salon optyczny Okularium. Poddaj się bezpłatnemu badaniu wzroku i porozmawiaj z optometrystą, który doradzi Ci w wyborze najlepiej dopasowanego Twoich potrzeb sposobu na korekcję wzroku. Serdecznie zapraszamy!

Zapisz się do newslettera, by otrzymywać ciekawe informacje i aktualności związane z tematyką tej strony:
Email
Imię
Zgadzam się z polityką prywatności

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.