Przejdź do treści

5 powodów, dla których warto stosować kozieradkę

  • przez

Kozieradka pospolita to niepozorna roślina o drobnych żółtych kwiatach, które niezbyt ładnie pachną. Jest to roślina jednoroczna, występująca głównie w Azji i Europie Wschodniej, w tym w Polsce. Jej kwitnienie przypada na przełom czerwca i lipca.

Kozieradka i jej zastosowanie

Od wieków jest cenionym remedium na wiele trapiących ludzi dolegliwości. Surowcem leczniczym są jej nasiona. Zawierają one dużo śluzu polisacharydowego, a także białka i olejki eteryczne takie jak na przykład flawonoidy. Oprócz zastosowania w medycynie naturalnej, kozieradka zyskuje coraz większą popularność w kuchni. Spożywać można liście kozieradki, które po wysuszeniu i rozdrobnieniu znajdują zastosowanie jako przyprawa. Dania z dodatkiem suszonych liści kozieradki zyskują wyrazisty smak. W Azji popularne są również dania z dodatkiem kiełków pozyskiwanych z nasion tej rośliny. Kozieradka pospolita staje się również coraz bardziej znana w kosmetyce.

Pomoc przy wrażliwym żołądku

Jednym z powodów, dla których warto wprowadzić kozieradkę do swojej diety jest jej działanie osłaniające i przeciwzapalne. Jeżeli zatem mamy wrażliwy żołądek i dokuczają nam częste dolegliwości ze strony układu pokarmowego, kozieradka pomoże nam je zwalczyć. Roślinę tę możemy zastosować w formie odwaru. Do jego przygotowania będziemy potrzebować mielonych nasion, które możemy zakupić praktycznie w każdym sklepie zielarskim. Jedną bądź dwie łyżeczki nasion należy zalać gorącą wodą i pozostawić pod przykryciem do ostygnięcia. Zalecany czas zaparzania nasion to około pół godziny. Przygotowany napar należy przecedzić i pić przynajmniej dwa razy dziennie między posiłkami. Regularnie stosowana kozieradka pospolita pomoże nam zauważyć pozytywne zmiany ze strony układu pokarmowego.

Kozieradka na piękną skórę

Kolejną korzyścią jaką można czerpać z tej niepozornej roślinki jest jej zbawienny wpływ na stan naszej skóry. Jeżeli zatem dokucza nam trądzik bądź cierpimy z powodu innego rodzaju niepożądanych reakcji skórnych, z pomocą przyjdzie nam kozieradka. Suplement z wyciągiem z tej rośliny znajdzie zastosowanie wewnętrzne. Natomiast zewnętrzne stosowanie tej rośliny powinno polegać na stosowaniu okładów na chorobowo zmienioną skórę. Aby przygotować taki kojący kompres należy rozdrobnić nasiona kozieradki, zalać je wodą i gotować na wolnym ogniu przez około pięć minut. Następnie w tak przygotowanym naparze należy zanurzyć czyste płótno i przykładać do newralgicznych miejsc na naszej skórze przynajmniej dwa razy dziennie do czasu uzyskania pożądanej poprawy.

Kozieradka dla sportowców

Jeżeli wyczynowo uprawiamy sport i potrzebujemy czegoś, co doda nam energii i zwiększy naszą wytrzymałość fizyczną, zbawieniem może okazać się kozieradka. Suplementy z wyciągiem z jej nasion podnoszą poziom testosteronu, co powoduje lepszą pracę mięśni oraz zwiększa wydolność układu krążeniowo-oddechowego. Substancją zawartą w kozieradce, która odpowiada za podwyższenie testosteronu są saponiny czyli inaczej glikozydy steroidowe. Jeśli zatem dużo trenujemy, warto zainteresować się suplementacją kozieradki. Forma tabletek będzie znacznie wygodniejsza niż odwar, zwłaszcza jeżeli żyjemy w ciągłym pośpiechu. Ponadto niektóre substancje czynne są lepiej wchłanialne w formie tabletek.

Sposób na piękne włosy

Każda kobieta marzy o zdrowych i bujnych włosach. Nieodpowiednia dieta, zmęczenie i stres, a nierzadko także problemy hormonalne przeszkadzają nam jednak osiągnąć wymarzoną długość i sprawiają, że nasze włosy są łamliwe i podatne na wypadanie. I w tym przypadku pomocna może okazać się kozieradka pospolita. Stosowanie zewnętrzne tej rośliny w celu powstrzymania wypadania włosów staje się coraz popularniejsze. Jeśli mamy wątpliwości, efekty możemy zobaczyć na zdjęciach wielu blogerek internetowych. Aby zastosować kozieradkę jako wcierkę potrzebować będziemy mielonych nasion. Dwie lub trzy łyżeczki zalewamy gorącą wodą. Po ostygnięciu, wmasowujemy napar w skórę głowy. Najlepiej zrobić to zaraz po umyciu, gdyż kozieradka pięknie unosi włosy u nasady. Niektórym kobietom przeszkadza charakterystyczny zapach curry, unoszący się z nad szklanki z naparem. Nie musimy się jednak obawiać, że pozostanie on na naszych włosach, gdyż szybko się ulatnia. Dla wygody napar z kozieradki można przelać do buteleczki z atomizerem i przechowywać w lodówce do kilku dni. Efekty powinny być widoczne już po kilku zastosowaniach.

Kozieradka dla cukrzyków

Jeżeli borykamy się z cukrzycą bądź insulinoopornością, towarzyszącą wielu zaburzeniom hormonalnym, pomoże nam kozieradka. Suplement z wyciągiem z tej rośliny jest bardzo popularny na rynku, więc nie będziemy mieć problemów z jego kupnem. Poprzez działanie 4-hydroksyizeleucyny kozieradka obniża poziom cukru we krwi. Ta substancja jest lepiej wchłanialna właśnie w formie tabletek, które zazwyczaj spożywa się w dwa razy dziennie. Oczywiście, możemy spożywać także odwar z tej rośliny. Jednak dla osób borykających się z brakiem czasu, codzienne przygotowanie naparu będzie problematyczne. O efektach możemy mówić już po kilku tygodniach stosowania.

Zapisz się do newslettera, by otrzymywać ciekawe informacje i aktualności związane z tematyką tej strony:
Email
Imię
Zgadzam się z polityką prywatności

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.