Przejdź do treści

Kiedy należy wykonać badanie EKG

  • przez
ekg

Badanie EKG przeprowadza się zarówno u osób zdrowych (w ramach profilaktyki), jak i chorych, u których rozpoznano jedną z chorób serca. Jak wygląda badanie? Jak pacjent powinien się do niego przygotować?

Na czym polega badanie EKG?

Współcześnie lekarze mogą zlecić przeprowadzenie jednego z trzech badań EKG, a dokładniej: EKG spoczynkowego, EKG wysiłkowego i EKG Holter. Efekt jest zawsze ten sam – uzyskanie informacji o sposobie pracy serca. Jest to możliwe, bo mięsień sercowy wytwarza impuls elektryczny, który można monitorować za pomocą specjalnego urządzenia (elektrokardiografu) przez elektrody.

Tzw. krzywa EKG, która jest efektem przeprowadzonego badania, jest dokładnie analizowana przez lekarza. Dzięki badaniu EKG kardiolog jest w stanie zdiagnozować jedną z wielu chorób serca, np. zaburzenie rytmu serca. Na podstawie tego badania jest też możliwe określenie, czy u pacjenta miał miejsce zawał serca.

Jak się przygotować do badania?

Wynik badania EKG może być niemiarodajny i prowadzić do nieprawidłowych wniosków – wystarczy tylko, że pacjent napije się w dniu badania np. kawy lub zapali papierosa. Zarówno kawa, papierosy, jak i alkohol podnoszą ciśnienie. Dotyczy to również soli, dlatego najlepiej, aby w dniu badania pacjent zjadł jedynie lekki, niewielki posiłek.

Przed badaniem EKG nie można zażywać ruchu – wszelka aktywność fizyczna przyśpiesza pracę serca, a to przekłada się na uzyskane wyniki. Pacjentom, którzy bardzo szybko się męczą, zaleca się np. kwadrans odpoczynku przed rozpoczęciem badania.

Kiedy należy przeprowadzić badanie EKG?

Badanie EKG to nieinwazyjne badanie. Zdrowi pacjenci powinni poddawać się badaniu systematycznie, najlepiej raz w roku. Profilaktyka jest bardzo ważna, bo szacuje się, że w Polsce na zawał serca umiera co roku ok. 200 tys. osób. Przeprowadzanie badania EKG zaleca się szczególnie osobom, które ukończyły 40 lat – wraz z wiekiem ryzyko rozwoju choroby układu sercowo-naczyniowego rośnie.

Jeżeli pacjent skarży się m.in. na: ból w klatce piersiowe, zasłabnięcia czy kołatanie serca, konieczne jest przeprowadzenie badania EKG. Na podstawie uzyskanych wyników, lekarz może postawić diagnozę lub skierować na dalsze badania.

Badanie EKG regularnie przeprowadza się u osób, u których stwierdzono zawał serca lub zdiagnozowano jedną z chorób serca.

Zapisz się do newslettera, by otrzymywać ciekawe informacje i aktualności związane z tematyką tej strony:
Email
Imię
Zgadzam się z polityką prywatności

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.