Przejdź do treści

Jak się objawia niedobór magnezu?

jak się objawa niedobów magnezu

Magnez odpowiada m.in. za funkcjonowanie układu nerwowego. Jego niedobór wywołuje drażliwość bądź agresję. Może też powodować skurcze i drżenia mięśni i brak energii. Wiążą się z nim kołatanie serca i ból za mostkiem.

jak się objawa niedobów magnezu

Funkcje magnezu

Magnez jest pierwiastkiem, który aktywuje ponad 300 enzymów wykorzystywanych w wielu procesach życiowych. Ma wpływ na działanie układu odpornościowego, nerwowego, krążenia oraz układu ruchu (kostnego). Bierze udział w syntezie kwasów tłuszczowych i obniża ciśnienie krwi. Umożliwia skuteczne relaksowanie się, a także usuwa arytmię serca. Kiedy jego poziom w organizmie ulega znacznemu obniżeniu, pojawia się wiele niekorzystnych objawów. Można je zwalczyć, uzupełniając stężenie magnezu. Znajduje się on m.in. w bananach, awokado, kaszy gryczanej, pestkach dyni i gorzkiej czekoladzie. Jeśli naturalne sposoby zwiększenia jego poziomu nie skutkują, warto rozpocząć suplementację tego cennego pierwiastka za pomocą suplementów, takich jak Magne B6.

Drżenie i skurcze mięśni

Skutkiem niedoboru magnezu jest zwiększona pobudliwość nerwowo-mięśniowa. Objawia się ona skurczami mięśni, które mogą zmieniać się w drżenia. Pojawiają się zarówno w trakcie odpoczynku, jak i podczas uprawiania aktywności fizycznej.

Szybkie męczenie się

Zbyt mała podaż magnezu sprawia, że człowiek szybciej się męczy. Brakuje mu energii do podejmowania działań. Może cierpieć na problemy ze snem i być bardzie podatny na stres. Stres z kolei dodatkowo zmniejsza ilość magnezu.

Problemy ze stawami i kośćmi

Aby stawy i kości prawidłowo funkcjonowały, należy dostarczać w diecie witaminy D, wapnia, ale także magnezu. To połączenie wapnia i magnezu wpływa na właściwą budowę kości. Ich niedobory mogą powodować próchnicę zębów, chrupanie w stawach, a także zwapnienie chrząstek oraz zwiększoną podatność na złamania.

Nerwowość

Zbyt niski poziom magnezu negatywnie wpływa na kondycję psychiczną. Pojawiają się nerwice, tendencje depresyjne i stany lękowe. Niedobór magnezu może charakteryzować także zwiększona kłótliwość i agresja.

Ból za mostkiem

Ból za mostkiem to kolejny objawy obniżonej podaży magnezu w organizmie. Jest to objaw podobny do tego, który większość osób wiąże z zawałem. Dzieje się tak, ponieważ jony magnezu mają wpływ na napięcie mięśniówki znajdującej się wewnątrz naczyń krwionośnych. Jeśli pierwiastka jest zbyt mało, dochodzi do skurczu. Skurcz w naczyniach wieńcowych powoduje silny ból za mostkiem. Bywa on określany jako „gniotący”.

Kołatanie serca

Kołatanie serca jest następnym symptomem związanym z obniżonym stężeniem magnezu w organizmie. Może ono wywoływać także szybsze bicie serca.

Kruchość paznokci i wypadanie włosów

Niedobór magnezu może być powodem, dla którego paznokcie i włosy stają się kruche. Włosy rozdwajają się na końcówkach i wypadają. Dzieje się tak, ponieważ ten pierwiastek jest budulcem tkanki włosów i paznokci.

Zapisz się do newslettera, by otrzymywać ciekawe informacje i aktualności związane z tematyką tej strony:
Email
Imię
Zgadzam się z polityką prywatności

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.