,
Przejdź do treści
Strona główna » Jak się objawia niedobór magnezu?

Jak się objawia niedobór magnezu?

jak się objawa niedobów magnezu

Magnez odpowiada m.in. za funkcjonowanie układu nerwowego. Jego niedobór wywołuje drażliwość bądź agresję. Może też powodować skurcze i drżenia mięśni i brak energii. Wiążą się z nim kołatanie serca i ból za mostkiem.

jak się objawa niedobów magnezu

Funkcje magnezu

Magnez jest pierwiastkiem, który aktywuje ponad 300 enzymów wykorzystywanych w wielu procesach życiowych. Ma wpływ na działanie układu odpornościowego, nerwowego, krążenia oraz układu ruchu (kostnego). Bierze udział w syntezie kwasów tłuszczowych i obniża ciśnienie krwi. Umożliwia skuteczne relaksowanie się, a także usuwa arytmię serca. Kiedy jego poziom w organizmie ulega znacznemu obniżeniu, pojawia się wiele niekorzystnych objawów. Można je zwalczyć, uzupełniając stężenie magnezu. Znajduje się on m.in. w bananach, awokado, kaszy gryczanej, pestkach dyni i gorzkiej czekoladzie. Jeśli naturalne sposoby zwiększenia jego poziomu nie skutkują, warto rozpocząć suplementację tego cennego pierwiastka za pomocą suplementów, takich jak Magne B6.

Drżenie i skurcze mięśni

Skutkiem niedoboru magnezu jest zwiększona pobudliwość nerwowo-mięśniowa. Objawia się ona skurczami mięśni, które mogą zmieniać się w drżenia. Pojawiają się zarówno w trakcie odpoczynku, jak i podczas uprawiania aktywności fizycznej.

Szybkie męczenie się

Zbyt mała podaż magnezu sprawia, że człowiek szybciej się męczy. Brakuje mu energii do podejmowania działań. Może cierpieć na problemy ze snem i być bardzie podatny na stres. Stres z kolei dodatkowo zmniejsza ilość magnezu.

Problemy ze stawami i kośćmi

Aby stawy i kości prawidłowo funkcjonowały, należy dostarczać w diecie witaminy D, wapnia, ale także magnezu. To połączenie wapnia i magnezu wpływa na właściwą budowę kości. Ich niedobory mogą powodować próchnicę zębów, chrupanie w stawach, a także zwapnienie chrząstek oraz zwiększoną podatność na złamania.

Nerwowość

Zbyt niski poziom magnezu negatywnie wpływa na kondycję psychiczną. Pojawiają się nerwice, tendencje depresyjne i stany lękowe. Niedobór magnezu może charakteryzować także zwiększona kłótliwość i agresja.

Ból za mostkiem

Ból za mostkiem to kolejny objawy obniżonej podaży magnezu w organizmie. Jest to objaw podobny do tego, który większość osób wiąże z zawałem. Dzieje się tak, ponieważ jony magnezu mają wpływ na napięcie mięśniówki znajdującej się wewnątrz naczyń krwionośnych. Jeśli pierwiastka jest zbyt mało, dochodzi do skurczu. Skurcz w naczyniach wieńcowych powoduje silny ból za mostkiem. Bywa on określany jako „gniotący”.

Kołatanie serca

Kołatanie serca jest następnym symptomem związanym z obniżonym stężeniem magnezu w organizmie. Może ono wywoływać także szybsze bicie serca.

Kruchość paznokci i wypadanie włosów

Niedobór magnezu może być powodem, dla którego paznokcie i włosy stają się kruche. Włosy rozdwajają się na końcówkach i wypadają. Dzieje się tak, ponieważ ten pierwiastek jest budulcem tkanki włosów i paznokci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.