Przejdź do treści

Choroba Crohna a dieta

  • przez
dieta

Dieta w chorobie Crohna w okresie remisji jest podobna do jadłospisu osób zdrowych. Chorzy powinni unikać produktów, po których źle się czują. Przy zaostrzeniu choroby podawane są kleiki oraz chude mięso i gotowane warzywa.

Żywienie w remisji choroby Crohna – ogólne zasady

Choroba Leśniowskiego-Crohna w okresie remisji nie wymaga specjalnych zasad żywieniowych. Są pewne pokarmy, które mogą wywoływać dyskomfort w przewodzie pokarmowym. Każdy chory powinien reagować na sygnały od organizmu i na tej podstawie eliminować lub włączać produkty do jadłospisu. Ważne, by był on urozmaicony, a składniki odżywcze pochodziły z łatwoprzyswajalnych produktów. Istotne jest picie około 1,5 litra wody dziennie. Kiedy pojawi się biegunka, chory powinien pić więcej, aby uzupełnić poziom utraconych płynów.

Zapotrzebowanie energetyczne chorych na Crohna w okresie remisji

Zapotrzebowanie energetyczne u chorych na Crohna, którzy nie mają oznak niedożywienia to 38 kcal/kg masy ciała. Chodzi o osoby, które nie wykonują ciężkiej pracy fizycznej. Aktywni oraz pracujący fizycznie pacjenci powinni zwiększyć ilość kalorii w diecie o 500-1000 kcal. Chorzy mający niedowagę muszą jeść 20-50% więcej niż osoby o prawidłowej masie ciała. Lekka nadwaga w chorobie Crohna nie jest sygnałem do odchudzania się. Nadwyżka kilogramów zwykle jest skutkiem zatrzymywania wody w organizmie. Osoby leczone sterydami także mogą ważyć nieco powyżej normy. Ich organizm ma nadwyżki energetyczne, które wykorzystuje w czasie zaostrzenia choroby.

Składniki odżywcze i mineralne w okresie remisji – choroba Crohna

W chorobie Crohna należy dostarczać 1,2-3,0 g białka na kg masy ciała. Źródłem tego składnika są m.in. jaja, ryby bądź mięso oraz produkty sojowe. Pacjenci, którzy długotrwale przyjmują sulfosalazynę, powinni suplementować kwas foliowy. Biegunki i nieprawidłowa flora bakteryjna jelit mogą powodować niedobory witamin z grupy B. Chorzy leczeni sterydami mają większe zapotrzebowanie na wapń, dlatego powinni jeść produkty mleczne. Jeśli nie są tolerowane przez ich organizm, pacjenci mogą sięgnąć po preparaty zawierające witaminę D3 i wapń. Niekiedy, szczególnie w okresach nasilonych biegunek, występują też niedobory potasu, cynku, selenu i magnezu.

Jakich produktów powinni unikać osoby z chorobą Crohna?

Osoby z chorobą Crohna powinny unikać warzyw wzdymających, m.in. grochu, bobu, brokułów, fasoli oraz kapusty. Orzechy, migdały i owoce z niewielkimi pestkami (agrest, truskawki, maliny) mogą podrażniać śluzówkę jelita. Chorzy często źle się czują po zjedzeniu ciężkostrawnych produktów: suszonych owoców i grzybów. W chorobie Crohna niekorzystne jest jedzenie posiłków zawierających szczawiany, tj. rabarbaru, kakao, orzechów i szczawiu.

Żywienie chorych w okresie zaostrzenia choroby Crohna

Chorzy w okresie zaostrzenia zwykle są żywieni dojelitowo bądź pozajelitowo. Kiedy mogą jeść w tradycyjny sposób, podaje się im pokarm ubogoresztkowy, tj. z bardzo małą ilością błonnika. W jadłospisie osoby z Crohnem powinny się znaleźć kleiki, biały ryż, białe pieczywo, a także gotowane warzywa. Do diety trzeba szybko włączyć produkty bogate w białko: ryby, chude mięso, nabiał bez laktozy oraz masło i oleje roślinne.

Zapisz się do newslettera, by otrzymywać ciekawe informacje i aktualności związane z tematyką tej strony:
Email
Imię
Zgadzam się z polityką prywatności

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.