Przejdź do treści

Dieta niskokaloryczna – kiedy warto, a kiedy lepiej z niej zrezygnować?

  • przez

Dla wielu osób zapytanych o dietę pierwszym skojarzeniem będzie dieta niskokaloryczna licząca nie więcej niż tysiąc kalorii, często również głodówka. Większość ludzi w momencie kiedy czuje potrzebę zgubienia nadprogramowych kilogramów sięga właśnie po taką dietę. Nie zawsze jest to dobre rozwiązanie, jednak istnieją sytuacje, kiedy taki styl żywienia się sprawdza. Przekonajmy się jakie są zalety diety niskokalorycznej, upewnijmy się również czy jej mankamenty nie są dla nas przeszkodą w jej stosowaniu.

Kiedy warto zastosować dietę niskokaloryczną

Pomimo, że dietetycy i osoby propagujące zdrowe odżywianie przestrzegają przed stosowaniem bardzo restrykcyjnej diety, nie oznacza to, że w każdym wypadku jest ona niewłaściwym wyborem. Zdarza się, że jest ona dla nas prawdziwym wybawieniem. Dzieje się tak wówczas, kiedy mamy niewiele czasu na odchudzanie – zazwyczaj przed ważnym wydarzeniem, które wymaga od nas atrakcyjnej prezencji. Jeżeli do sylwestra pozostało nam nie więcej niż dwa tygodnie, a zależy nam, żeby dopiąć się w ulubioną sukienkę, dieta niskokaloryczna może stać się jednym z niewielu środków, które pomogą nam osiągnąć ten cel.

Radykalne ograniczenie spożywanych kalorii przez stosunkowo krótki czas sprawia, że z naszego organizmu w pierwszej kolejności usuwana jest woda. W efekcie ciało wygląda szczuplej, a ubytek kilku centymetrów w obwodach sprawia, że ubranie leży na nas znakomicie.

Choć szybkie chudnięcie nie uchodzi za zdrowe i często towarzyszy mu efekt jojo, dzięki zastosowaniu diety czujemy się lepiej. Szczuplejsza sylwetka w ważnym dla nas dniu jest powodem do większej pewności siebie, co jest trudne do przecenienia. Należy jednak mieć świadomość, że głodówki i diety niskokaloryczne nie są sposobem na trwałe zrzucenie wagi. Takiej diety nie można stosować często, nie powinna ona również trwać zbyt długo.

Jakie problemy możemy napotkać decydując się na dietę niskokaloryczną?

Dieta niskokaloryczna ma sporo wad, o których powinniśmy pamiętać zanim zdecydujemy się na jej zastosowanie. Dla większości osób dużym problemem jest radykalne ograniczenie wartości energetycznej posiłków. Kiedy dostarczamy naszemu organizmowi znacznie mniej kalorii niż zazwyczaj, możemy spodziewać się szeregu negatywnych następstw. Powinniśmy być przygotowani, że może być nam słabo, możemy odczuwać również zawroty głowy czy mdłości. Dla znacznej części osób niskokaloryczna dieta będzie oznaczała zmaganie się z głodem i złym samopoczuciem, które mu towarzyszy. Wahania nastrojów, brak energii i chęci do życia to wysoka cena, którą trzeba będzie zapłacić za szczuplejszy wygląd.

Bardzo charakterystycznym zjawiskiem towarzyszącym dietom o ograniczonej zawartości kalorii jest efekt jojo. W praktyce oznacza on, że choć zaobserwujmy u siebie znaczny ubytek wagi w stosunkowo krótkim czasie, bardzo szybko nadrobimy utracone kilogramy. Często zdarza się, że osoby po odbyciu restrykcyjnych diet, powracają do starego sposobu odżywiania i w efekcie po kilkunastu dniach po zakończeniu diety ważą jeszcze więcej niż w momencie rozpoczęcia odchudzania.

Inny mankament to wygląd naszego ciała po odbyciu diety. Choć większość osób decyduje się na odchudzanie w celu uzyskania atrakcyjniejszej w ich mniemaniu sylwetki, efekty mogą być przeciwne od zamierzonych. Przede wszystkim należy mieć świadomość, że nasza skóra może nie nadążyć za szybkim chudnięciem. Będzie się to wiązało z utratą jej jędrności, a także nieestetycznymi rozstępami. Część osób po odbyciu głodówki wygląda niezdrowo – diecie może towarzyszyć niezdrowy koloryt cery czy zapadnięte policzki.

Jak przetrwać na diecie 1000 kalorii?

Jeżeli pomimo wszystkich niedogodności zdecydowaliśmy się na wypróbowanie restrykcyjnej diety odchudzającej, powinniśmy odpowiednio się do niej przygotować. Przede wszystkim:

  • zaplanujmy odchudzanie na mało aktywny okres w naszym życiu, na przykład urlop,
  • na czas trwania diety zrezygnujmy z intensywnej aktywności fizycznej,
  • zadbajmy, żeby pożywienie, które spożywamy zawierało niezbędne nam wartości odżywcze,
  • pijmy duże ilości wody,
  • stosujmy kosmetyki ujędrniające ciało.

Musimy liczyć się z faktem, że na restrykcyjnej diecie będziemy osłabieni. Z tego względu nie należy planować odchudzania w czasie, kiedy mamy dużo pracy wymagającej od nas dobrej kondycji. Wiele osób popełnia błąd i podczas głodówki wykonuje bardzo forsujące ćwiczenia. Nie jest to dobry pomysł – sport pozostawmy na dni, kiedy nasze ciało będzie w dobrej kondycji.

W miarę możliwości zadbajmy, żeby spożywane przez nas posiłki były różnorodne. Jeżeli nasz aktualny jadłospis nie pozwala na uzupełnienie dziennego zapotrzebowania na witaminy i minerały, pomyślmy o stosowaniu suplementacji.

Walka z głodem będzie łatwiejsza, kiedy podczas głodówki będziemy pić duże ilości wody mineralnej, zaznacza dietetyk Joanna Gaweł z Dieta-Med Kraków. Dodatkowo woda pomoże nam oczyścić organizm.

Ostatnim, ale równie ważnym krokiem jest stosowanie kosmetyków ujędrniających ciało. Dzięki nim zminimalizujemy ryzyko utraty jędrności skóry i zapobiegniemy pojawianiu się nieestetycznych rozstępów.

Zapisz się do newslettera, by otrzymywać ciekawe informacje i aktualności związane z tematyką tej strony:
Email
Imię
Zgadzam się z polityką prywatności

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.