Przejdź do treści

Genetyka, a ciało sportowca

  • przez
bieganie

Sprawne funkcjonowanie, ale i możliwości ludzkiego organizmu zależne są od wielu czynników, w tym genetycznych oraz środowiskowych. Pierwsze decydują o organizmie ludzkim w 40%, pozostałe 60% przypada na środowisko. Te ostatnie czynniki to tak naprawdę zespół elementów, które decydują o naszych możliwościach, predyspozycjach, stanie zdrowia, podatności na zachorowania i wielu innych. Genetyka dziś stanowi na tyle rozwiniętą i dobrze poznaną dziedziną, iż jej rola w rozpoznawaniu schorzeń genetycznych jest oczywistą, ale nie jedyną.

Badania genetyczne dają o wiele więcej możliwości, w tym pozwalają określić predyspozycje sportowe każdego z nas. Identyfikacja pod tym względem daje szansę na ukierunkowanie kariery każdego pasjonata sportu. Jego zbliżenie się do wymarzonych wyników, a nawet osiąganie sukcesów na dużą skalę. Badania genetyczne przydatne sportowcom wykonuje między innymi polska firma DF Medica.

Dopasowanie rodzaju aktywności fizycznej nie powinno być przypadkowe, jeśli pragniemy efektywnie dążyć do osiągania znaczących wyników sportowych. Na organizm każdego sportowca, nawet początkującego amatora wpływ mają tak zwane geny sportowe, czyli ACE, ACTN3 oraz ADRB2.

Gen ACE koduje białko stanowiące enzym będący kluczowym elementem w układzie renina – angiotensyna. W organizmie człowieka to gwarancja zachowania prawidłowego ciśnienia krwi, a więc wpływ na wydolność. Analiza ACE sprawdza się zatem podczas oceny predyspozycji do sportów wytrzymałościowych bądź szybkościowych. Z kolei analiza genu ACTN3 wiąże się z oceną zdolności siłowo-szybkościowych organizmu. Na koniec zaś ADRB2, który wzięty pod uwagę podczas badań pozwala ocenić predyspozycje do uprawiania sportów charakteryzujących się  wysiłkiem tlenowym.

Genetyka to nie wszystko, co decyduje o wynikach sportowców, w tym również amatorów. W dużej mierze jest w stanie jednak dać odpowiedź na wiele nurtujących pytań. Z pomocą wykonanych analiz, doborem odpowiedniej diety, jak i zwracając uwagę na psychosomatykę, a także szereg innych czynników można z powodzeniem kontrolować organizm. Dbając o zachowanie pożądanej równowagi, prawidłowego funkcjonowania poszczególnych układów i narządów oraz ukierunkowanie kariery sportowej w taki sposób, by dążyć do konkretnych wyników sportowych.

Zapisz się do newslettera, by otrzymywać ciekawe informacje i aktualności związane z tematyką tej strony:
Email
Imię
Zgadzam się z polityką prywatności

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.