Przejdź do treści

Zmieniasz dietę na zdrowszą? Zacznij od tego!

  • przez
salatka

Często od zbilansowanego i zdrowego odżywiania odciąga mit o konieczności posiadania „ogromnej wiedzy” z zakresu dietetyki. W rzeczywistości nawet drobne zmiany pozwalają na uczynienie swojego jadłospisu dużo zdrowszym. Poznaj kilka rad, od czego warto zacząć!

Mniej produktów wysokoprzetworzonych

Jedną z najważniejszych zasad, jakie należy sobie wpoić, gdy zamierza się przestawić na zdrowe posiłki, to sięganie po produkty mniej przetworzone, aniżeli te, do których przywyknęliśmy. Jasne pieczywo warto zastąpić ciemnym, białe makarony – razowymi, potrawy w rodzaju pierogów – kaszami.

Reguła ta wynika z faktu, iż żywność, którą poddano mniejszej obróbce, zachowuje więcej mikroelementów oraz witamin. Co więcej – produkty przetworzone często zawierają też mnóstwo dodatków, które niekoniecznie są przyjazne dla Twojego organizmu. Tymczasem gdy postawisz na proste potrawy, masz większą kontrolę nad tym, co tak naprawdę w

salatka

chodzi w skład Twojego obiadu.

Sięganie po produkty niskoprzetworzone ma jeszcze jeden niewątpliwy atut. Skomponowane z nich posiłki są o wiele łatwiejsze do przetrawienia. Organizm łatwiej przyswaja z nich substancje odżywcze, krócej też zalegają w jelitach.

Przy okazji warto też zastanowić się nad ograniczeniem ilości spożywanego mięsa, które jest po prostu ciężkostrawne. Jego miejsce z powodzeniem może zająć chociażby soczewica.

Gotuj krócej

Przygotowując zdrowe posiłki pamiętaj, że warto je gotować stosunkowo krótko. Wydłużenie tej czynności może powodować stopniowe wytracanie cennych witamin i wypłukiwanie mikro- i makroelementów.

Skoro już mowa o tym etapie przygotowywania potraw, warto wypróbować gotowanie na parze, dzięki któremu łatwiej przygotowuje się zdrowe posiłki. Metoda ta bowiem jest po pierwsze szybsza, po drugie zaś pozwala na zachowanie większej ilości składników odżywczych.

Mniej cukru

Reguła ta wydaje się prosta, jednak dla wielu osób jest największym problemem przy zmianie sposobu odżywiania na zdrowszy. Ludzie są tak uzależnieniu od tego smaku, że często nie mogą odstawić cukru.

Na szczęście można temu problemowi zaradzić sięgając po suszone owoce. Wiele z nich jest bardzo słodka, ale jednocześnie zawierają inne składniki odżywcze, które skutecznie równoważą nadmiar słodyczy.

Zapisz się do newslettera, by otrzymywać ciekawe informacje i aktualności związane z tematyką tej strony:
Email
Imię
Zgadzam się z polityką prywatności

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.