Przejdź do treści

Jesteś na diecie w Święta? Ważna zasada – wybieraj mądrze!

  • przez
świeta

Święta Bożego Narodzenia to czas, który powinien być jednym z najprzyjemniejszych w całym roku. Dla niektórych ludzi, zwłaszcza tych na diecie i dbających o zdrowie, formę i poziom cholesterolu to czas trudnych wyborów. Jak pomóc sobie przy świątecznym stole?

 

Święta Bożego Narodzenia powinny być okresem, w którym myślimy o bliskich, przygotowujemy drobiazgi, które sprawią im radość, spacerujemy po jarmarkach świątecznych wśród kolęd i pięknych iluminacji świetlnych, szykujemy z pomocą dzieci świąteczne przysmaki itd.

Dla wielu osób jednak zbliżające się Święta to czas bardzo stresujący. Nie tylko ze względów zawodowych, gdzie wszędzie końcówka roku jest bardzo intensywna. Lecz także ze względów zdrowotnych.

Karina Świerczewska, dietetyk radzi: Aby uniknąć problemów zdrowotnych i wyrzutów sumienia, wystarczy pamiętać, aby nie siadać do stołu o 13 i nie wstawać od niego o 21 w trakcie ciągle coś podjadając. Starajmy się zachować podział na posiłki i przerwy pomiędzy nimi.

Polski świąteczny stół – czy musi być tłusto?

Utarło się, że w Święta na polskich suto zastawionych stołach znajduje się dużo ciężkiego i tłustego jedzenia. Jednak to tylko stereotypowe poglądy, które wcale nie mają wiele wspólnego z tradycją. Prawdziwe, dawne polskie stoły obfitowały przede wszystkim w zdrowe i naturalne produkty.

Jeżeli chcesz zachować tradycję i postawić na wigilijnym stole typowe polskie przysmaki, a jednocześnie pragniesz zadbać o to, by dania nie obciążyły zbytnio żołądków gości, możesz modyfikować przepisy i przerabiać je, aby były zdrowsze i lżejsze. Każdy na tym skorzysta – goście się najedzą, a nie będą później cierpieć z powodów bólu żołądka itd. Takie podejście jest szczególnie ważne dla osób, którzy dbają o poziom cholesterolu, zdrową sylwetkę i kondycję lub na różnych dietach.

Zdrowy świąteczny stół – mniej stresu

Zarówno karp, jak i pierogi, kasza, a nawet ciasta mogą być wykonane w zdrowy sposób. Wystarczy dobierać tak składniki i formy obróbki cieplnej, aby unikać smażenia i tłustych, ciężkich składników. Jeżeli denerwujesz się przed każdym spotkaniem świątecznym, bo masz do wyboru albo nic nie jeść, albo źle się czuć – po prostu wykonaj wszystkie dania tak, by móc cieszyć się świątecznymi posiłkami.

Jedzenie to przyjemność

Nie zapominaj o tym, że wspólne posiłki w Święta to cudowny i rodzinny czas, który ma nam sprawiać radość, a nie stres. Dlatego od samego początku zadbaj o to, by stół był pełen zdrowo przygotowanych dań. Jeżeli nie ty organizujesz Wigilię czy świąteczny obiad, zaproponuj, że w czymś pomożesz. Przynieś wtedy wykonane przez siebie, zdrowe przekąski. Jeśli nie masz zupełnie wpływu na menu, wtedy trzymaj się zasady, aby wybierać mądrze. Przecież nie musisz jeść wszystkiego.

Na każdym świątecznym stole znajdzie się coś, co możesz zjeść. Zamiast się denerwować – ciesz się tym, że odpowiedzialnie i świadomie dbasz o zdrowie i poziom cholesterolu nawet w Święta.

 

Zapisz się do newslettera, by otrzymywać ciekawe informacje i aktualności związane z tematyką tej strony:
Email
Imię
Zgadzam się z polityką prywatności

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.