Przejdź do treści

Dieta białkowa a kurczak

zdrowa dieta kurczak

Na temat spożywania drobiu narosło w ostatniej dekadzie sporo mitów i niejasności – do tego stopnia, że wiele osób boi się spożywać potrawy z kurczakiem. Całkiem niesłusznie, bowiem wystarczy po prostu trzymać się paru zasad przy wyborze i przyrządzaniu takich dań. Kurczak to mięso jak każde inne, a pod pewnymi względami nawet zdrowsze niż inne. Poznajmy więc jego zalety.

Kurczak to mięso chude, ale smaczne!

Nie da się ukryć, że w porównaniu z wieprzowiną, wołowiną, a także tłustawą kaczką czy gęsią, kurczak – szczególnie tzw. kurczak ekologiczny – jest mięsem chudym i lekkostrawnym. Nie bez powodu lekkie rosołki drobiowe podaje się pacjentom oraz małym dzieciom. Może się wręcz wydawać, że chudy, dietetyczny kurczak, wyjęty prosto z pieca lub zdjęty z grilla jest suchy i nieciekawy w smaku, ale to w dużej mierze kwestia przypraw i dodatków, a raczej ich braku. Przed pieczeniem lub smażeniem warto go więc zamarynować w sosie ziołowym, a także podlać odrobiną oliwy z oliwek. Dobrym pomysłem jest też owijanie kawałków mięsa folią aluminiową – dzięki temu podczas pieczenia filet z piersi kurczaka nie traci soczystości.

Dieta białkowa

To jedna z modnych i bardzo lubianych diet przeznaczonych dla osób chcących prowadzić zdrowy tryb życia, a także szybko i bezpiecznie schudnąć. Ma też inne zalety – jest idealna dla lubiących jeść na co dzień mięso i ryby, a poza tym zapewnia nam dużą różnorodność posiłków, gdyż jadłospis zmienia się w niej w zależności od aktualnej fazy diety. Poza tym sprzyja rozbudowie masy mięśniowej przy jednoczesnej utracie tłuszczu i wody. Wszelkie potrawy z kurczaka są w niej jak najbardziej wskazane, gdyż zdrowo hodowany kurczak to niemal czyste białko – tym bardziej warto poznać ciekawe przepisy na dania z kurczaka, w tym potrawy orientalne, z niską zawartością tłuszczów, oraz tzw. dania szybkie, do przyrządzenia w kilkanaście minut, np. kurczak saute z patelni grillowej. Takich przepisów jest zresztą w sieci mnóstwo (http://zagrodowy.pl/przepis/).

Jak kupować drób?

Poniższe porady odnoszą się głównie do zakupów na potrzeby dowolnego dania z kurczaka, jednak należy mieć je na uwadze także przy kupowaniu kaczki, gęsi czy indyka, bowiem są to też ptaki hodowlane, a zatem potencjalnie „wzbogacane”. To smutne, ale nietrudno dziś kupić mięso nafaszerowane sterydami, sztucznie „wyrośniętego”, a także… karmionego na siłę paszą o dość podejrzanym pochodzeniu i składzie. Jeśli chcesz mieć pewność, że mięso będzie zdrowe, wysokiej jakości i bez dodatku sztucznych hormonów, które mogą silnie wpłynąć na Twoją własną gospodarkę hormonalną, szukaj naturalnych hodowli ekologicznych oraz mięsa (a także jaj) z tzw. wolnego wybiegu. Na koniec – uważaj na wszelkie mrożonki, bowiem zdarza się, że mięso bywa rozmrażane i zamrażane po kilka razy, przez co traci świeżość. Przed zakupem zawsze starannie je oglądaj!

Zapisz się do newslettera, by otrzymywać ciekawe informacje i aktualności związane z tematyką tej strony:
Email
Imię
Zgadzam się z polityką prywatności

1 komentarz do “Dieta białkowa a kurczak”

  1. Ale przecież dieta białkowa nie musi/nie może opierać się tylko na drobiu. A co z tuńczykiem, chuda wołowiną czy jajami. Wszystko to są wartościowe źródła białka. Najlepiej stworzyć sobie dziennik posiłków (np. w programie Muscle Boss) i w nim zapisywać nawet gotowe potrawy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.