Przejdź do treści

Główne źródła występowania witaminy D w pokarmach

  • przez
jajka i ryby źrodla witaminy d

Filozofia prozdrowotna jest obecnie modna. Ludzie zmieniają diety, chodzą do gabinetów dietetycznych po analizę składu ciała. To bardzo pozytywne zachowanie. Warto jednak wcześniej zrozumieć potencjał witaminowy produktów spotykanych w standardowych sklepach detalicznych.

Trzeba również wiedzieć, że niektóre witaminy należy dostarczać w nieco większej ilości. Najlepszy przykład to witamina D. Do tej pory kojarzona wyłącznie z problemami kości. Po nowych odkryciach naukowych okazało się, że nawet niewielki niedobór witaminy D prowadzi do zwiększenia niepokoju, do pogorszenia koncentracji, a w skrajnych przypadkach jest utożsamiany z depresją. Dobrze zatem, gdzie odnajdziesz witaminę D?

Analiza produktów zawierających najwięcej witaminy D

Ryby to absolutny hit, jeżeli chodzi o zawartość witaminy D. Śledź, filety z łososia, tania makrela, węgorz to produkty, na które powinieneś zwrócić większą uwagę. Jeżeli nie bardzo lubisz ryby wystarczy kupić w aptece tran w tabletkach lub specjalistyczny suplement witaminowy, bazujący przede wszystkim na optymalnej koncentracji witaminy D. Standardowe produkty zawierające witaminę D to jajka, masło (koniecznie oryginalne), wątróbka. Idąc dalej mleko, grzyby Shitake (coraz popularniejsze w branży zdrowej żywności). Zamiast egzotycznych grzybów możesz postawić na kurki, w których witamina D jest w znacznej ilości. Duże znaczenie ma technika przyrządzania posiłków. Zamiast smażenia należy gotować, dusić, delikatnie opiekać. W ten sposób maksymalizujesz wykorzystanie witaminy D i ogólnie innych składników odżywczych. Dokładniejsze zestawienie produktów spożywczych zostało opublikowane na stronie www.sloncewpigulce.pl.

Znaczenie suplementacji witaminowej w perspektywie długoterminowej

Dlaczego w ogóle dieta opierająca się na witaminie D ma znaczenie? To jedno z ważniejszych pytań. Witamina D i jakościowa żywność chroni przed nadciśnieniem. Niesie ogromną ulgę dla osób na co dzień zestresowanych, otyłych. Duże nasycenie diety witaminą D prowadzi do większej ochrony zębów i poprawia działanie układu odpornościowego. Tacy ludzie rzadko chorują na grypę i poważniejsze choroby ogólne. Współczesna nauka zaleca suplementację witaminą D każdemu człowiekowi. W wielu kręgach mówi się, że witamina D to witamina długowieczności.

O czym należy pamiętać?

Ogólnie wprowadź ryby do diety, niezależnie od ich postaci. Ryby w puszce lub ich delikatnie przetworzone wersje też spełnią rolę odżywczą. Nie rezygnuj jednak nigdy z ekspozycji na promienie słoneczne. Te bowiem zapewnią naturalną produkcję witaminy D. Oczywiście warto dozować witaminę D z równowagą. Warto wiedzieć, że niektóre produkty standardowo niezawierające witaminy D są nią zewnętrznie wzmocnione. Często witaminę D spotkasz w napojach bezalkoholowych, a nawet w piwie czy chlebie. Lepiej zatem zawsze czytać etykiety.

Kontrola witaminowa w diecie

Lista produktów będących źródłem witaminy D jest bardzo prosta do zapamiętania. Pewnie wiele z nich jesz codziennie, bez specjalnego wysiłku. Niestety to rzadko wystarczy, aby uniknąć niedoboru. Suplementacja zewnętrzna dodatkowo jest wskazana.

Zapisz się do newslettera, by otrzymywać ciekawe informacje i aktualności związane z tematyką tej strony:
Email
Imię
Zgadzam się z polityką prywatności

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.