Przejdź do treści

Lato – najlepszy czas na walkę z cholesterolem

  • przez

Słyszymy wszędzie, że jest zabójczy dla organizmu i jest przyczyną wielu chorób -zawału serca, udaru mózgu, miażdżycy naczyń. Tak naprawdę cholesterol nie jest niczym złym, to naturalny składnik każdego organizmu. Jest niezbędny do budowy komórek, hormonów, także witaminy D, dzięki której mamy mocne kości.

 

Cholesterol okiem lekarza

Cholesterol jest produkowany w wątrobie, ale część musi być dostarczana z zewnątrz, czyli z pożywieniem. Jest substancją, która za pomocą specjalnych białek nadających jej „dobry” (HDL), lub „zły” (LDL) charakter, zostaje zatrzymywana w tętnicach lub przenoszona do wątroby.

HDL – frakcja „dobrego” cholesterolu ułatwia usuwanie cholesterolu z krwi do wątroby.

LDL – frakcja  „złego” cholesterolu utrzymana na odpowiednim poziomie również jest potrzebna dla człowieka.

O prawidłowy poziom cholesterolu organizm dba sam, jednak problem pojawia się gdy dostarczamy mu zbyt dużą dawkę tego składnika w nieodpowiedniej, ciężkostrawnej tłustej diecie.

Choć większość z nas ma świadomość, że fast foody, słodycze i produkty wysoko przetworzone mają fatalny wpływ na nasze zdrowie, to nie potrafimy ich wyeliminować z diety.

 

Lato – dobry czas na zmiany

 

Życie w ciągłym biegu, stresie i pośpiechu sprawia, że nie dbamy o to, co jemy. Jesteśmy wygodni i sięgamy po cokolwiek aby szybciej zaspokoić głód, a każdą wolną chwilę wykorzystujemy na błogie lenistwo przed telewizorem. Wszystko to przyczynia się do wzrostu poziomu cholesterolu, a w konsekwencji do rozwoju chorób serca, cukrzycy, nadwagi i nadciśnienia tętniczego krwi.

Nie jest łatwo z dnia na dzień zmienić styl życia; zerwać ze złymi przyzwyczajeniami, czy nagle stać się mistrzem w bieganiu lub pływaniu. Ale lato to doskonała pora na wprowadzenie zmian. Długie, ciepłe dni zachęcają do wzmożonej aktywności fizycznej, spacerów i uprawiania sportów. Większy  wybór świeżych warzyw i owoców ułatwia wprowadzenie zmian dietetycznych.

 

Cholesterol – dieta pilnie potrzebna

W naszej diecie jest wiele składników godnych uwagi np. błonnik pokarmowy – ma dobry wpływ na LDL – usuwa jego nadmiar i wzmaga perystaltykę jelit. Jego bogatym źródłem jest pieczywo i płatki wieloziarniste, wysokobłonnikowe, warzywa strączkowe, świeże owoce i warzywa.

W naszej diecie nie może zabraknąć oliwy z oliwek – bogatej w jednonienasycone kwasy tłuszczowe redukujące LDL. Jest ona doskonałym dodatkiem do kolorowych sałatek warzywnych.

Należy unikać spożywania tłuszczów zwierzęcych, alkoholu, ograniczyć słodycze i palenie papierosów.

 

Wysiłek fizyczny

 

Niestety sama dieta nie wystarczy do osiągnięcia zamierzonego celu i sukcesu. Jednakże czas wakacji sprzyja podejmowaniu wzmożonego wysiłku fizycznego, który jest niezbędny w walce z wysokim poziomem cholesterolu. Organizm zaczyna spalać tkankę tłuszczową dopiero po 30 minutach intensywnego treningu; obojętnie czy jest to bieganie, pływanie czy jazda na rowerze.

Wakacje to również szczególny okres spędzania czasu z rodziną, dziećmi, znajomymi; warto więc go  wykorzystać na wspólne gry zespołowe. Trawnik przy domu zamienić na boisko do piłki nożnej, siatkówki lub badmintona. Czas ten sprzyja organizowaniu wycieczek rowerowych, spływów kajakowych, wypraw górskich. Dobrym rozwiązaniem jest też zmiana auta na rower np. aby dojechać do pracy. Coraz bardziej przestaje dziwić widok osób, w różnym wieku, chodzących z kijkami, jeżdżących na rolkach, czy po prostu spacerujących.

 

Jak aktywność fizyczna wpływa na poziom cholesterolu? Regularna aktywność fizyczna ma znaczący wpływ na obniżenie stężenia lipidów, w tym cholesterolu, ułatwia utrzymanie równowagi pomiędzy dobrym i złym cholesterolem. Wzmacnia także układ krwionośny i poprawia krążenie. Poprzez spalanie kalorii ułatwia również  spalanie zbędnych kilogramów, co pomaga obniżyć poziom cholesterolu.. Osoby aktywne fizycznie mają o 45% mniejsze ryzyko choroby wieńcowej.

 

Artykuł przygotowany przez specjalistów serwisu https://medistore.com.pl/

 

Zapisz się do newslettera, by otrzymywać ciekawe informacje i aktualności związane z tematyką tej strony:
Email
Imię
Zgadzam się z polityką prywatności

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.