Przejdź do treści

Arystokratka wśród herbat

  • przez
biała herbata

Polski rynek herbat wciąż jest zdominowany przez herbatę czarną, jednakże Polacy coraz częściej sięgają po jej zieloną odmianę oraz herbatki owocowe. Popularna jest także herbata czerwona, znana głównie ze swoich odchudzających właściwości. Natomiast inna jej odmiana – herbata biała – jest nadal rzadko spotykana.

Biała herbata jest często określana mianem arystokratki wśród herbat. Ta odmiana to susz młodych liści i pąków liściowych specjalnej odmiany herbaty chińskiej (Camellia sinensis), rosnąca przede wszystkim w chińskiej prowincji Fujian. Liście chroni się przed bezpośrednim wpływem światła słonecznego, dzięki czemu nie wytwarza się chlorofil odpowiedzialny za zieloną barwę, a zbiera tylko wczesną wiosną. Następnie suszy się je na słońcu, nie dopuszczając do fermentacji – dzięki temu herbata uzyskuje specyficzny, słomkowo-biały kolor i delikatny smak.

biała herbata

biała herbata

Być może swoją małą popularność gatunek ten zawdzięcza cenie – jest to bowiem najdroższa odmiana, a jej ceny wahają się od 20 do nawet 100 zł za 100 gram suszu. Pomimo wysokiej ceny warto skusić się na zakup, by poznać nowy, nieznany dotąd świat herbaty.

Aby w pełni móc rozkoszować się smakiem białej herbaty, należy ją parzyć w temperaturze około 85 stopni przez około 5 minut. Więcej na temat sposobu jej zaparzania i podawania dowiesz się z tego artykułu: http://www.herbata.info/herbata-biala/.

Niezwykłe właściwości białej herbaty

Co ciekawe, ta herbata to istne „źródło młodości” – zawiera bardzo duże dawki witaminy C, która nie tylko wzmacnia odporność, ale też wpływa na syntezę kolagenu, opóźniając pojawianie się zmarszczek. Zawiera także 2 razy więcej polifenoli niż zielona herbata. Związki te są antyoksydantami chroniącymi przed wolnymi rodnikami. Ponadto odznacza się wysoką zwartością kofeiny, konkurując na tym polu z kawą. Naturopaci polecają jej regularne picie osobom obciążonym genetycznie chorobami nowotworowymi, jako prewencję przeciwnowotworową.

Ze względu na swoje dobroczynne właściwości dobrze byłoby włączyć do diety filiżankę białej herbaty dziennie – najlepiej podczas lunchu w pracy. Taka chwila przyjemności pozwoli nam się zrelaksować, a także wzmocni i odświeży nam umysł przed drugą połową dnia.

Co ciekawe, ze względu na swoje właściwości przeciwstarzeniowe biała herbata coraz częściej jest wykorzystywana jako cenny składnik kremów przeciwzmarszczkowych. Jeśli chcielibyśmy wykorzystać te właściwości, stosując naturalne środki pielęgnacyjne, warto przygotować dla siebie maseczkę na bazie białej lub różowej glinki albo alg i ostudzonej esencji z białej herbaty – taka maseczka pozostawiona na 20-30 minut wspaniale zrewitalizuje i odświeży skórę.

Zapisz się do newslettera, by otrzymywać ciekawe informacje i aktualności związane z tematyką tej strony:
Email
Imię
Zgadzam się z polityką prywatności

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.