Czerwona herbata ma specyficzny smak i zapach, dlatego jedni ją uwielbiają, a inni potrzebują czasu, aby się do niej przekonać. Chętnie sięgają po nią osoby, które chcą schudnąć, ale ten aromatyczny napar wpływa nie tylko na spalanie tłuszczu, ale również pomaga zachować zdrowie.
Pochodzenie i sposób przygotowania naparu
Czerwona herbata powstaje w czasie krótkiego procesu fermentacji, który barwi krawędzie listków na czerwony kolor i sprawia, że napar ma specyficzny, korzenno – ziemisty smak i aromat. Większość upraw znajduje się w Chinach i Tajwanie. Warto wspomnieć, że jeden z jej gatunków, czyli Pu-Erh, nie bez przyczyny nazywany jest zabójcą tłuszczu. Piecie naparu z tego suszu pozwala przyspieszyć metabolizm i jak sama nazwa wskazuje – pomaga pozbyć się niechcianych kilogramów. Po procesie fermentacji potrzebuje jeszcze leżakowania w odpowiednich warunkach, a najdroższe gatunki dojrzewają nawet 50 lat. Ze względu na smak i aromat, który nie każdemu przypadnie do gustu, warto zwrócić uwagę na sposób przygotowania naparu, aby pozbawić go gorzkich akcentów. Zaleca się parzenie herbaty w porcelanowym czajniczku zalanej miękką wodą przez 3 do 7 minut. Uzyskany napar należy przelać do niewielkich porcelanowych filiżanek. Taki sposób przygotowania nie tylko gwarantuje wrażenia smakowe i zapachowe, ale także zachowanie wartości leczniczych. Warto bowiem wiedzieć, że czerwona herbata sprzyja nie tylko odchudzeniu, a jej picie jest korzystne także z innych względów.
Korzyści dla zdrowia
Dlaczego czerwona herbata jest tak skuteczna w odchudzaniu? Proces fermentacji trwa w jej przypadku krócej niż herbaty czarnej, a dzięki temu zachowuje ona więcej enzymów i polifenoli spalających tłuszcz. Najlepszy efekt daje picie od 5 do 6 filiżanek dziennie pół godziny po każdym posiłku. Ze względu na właściwości obniżające poziom cholesterolu we krwi zaleca się ją osobom zagrożonym nadciśnieniem czy miażdżycą. Dzięki dużej zawartości związków mineralnych, jak np. fluor, chroni przed próchnicą zębów, a ponadto poprawia pamięć i zmniejsza ryzyko powstania nowotworu; ma też właściwości moczopędne. Warto też wspomnieć, że czerwona herbata zawiera tę samą kofeinę co kawa, jednak picie jej powoduje nieco łagodniejsze pobudzenie, ale za to efekt jest długotrwały. Nie zaleca się słodzenia naparu, ponieważ cukier może zneutralizować niektóre z jego właściwości leczniczych.
Piecie czerwonej herbaty niesie wiele korzyści dla zdrowia. Największą z nich jest niewątpliwie wspomaganie diety odchudzającej. Ponieważ jej charakterystyczny smak nie wszystkim przypadnie do gustu, warto rozejrzeć się za herbatami z kawałkami owoców, np. herbata z cytryną Big Active.