Przejdź do treści

Wspaniała soczewica

  • przez

144634037_a53931dddd_zCzerwona, brązowa, zielona a nawet żółta. Wspaniała, zdrowa roślina strączkowa- soczewica. Uważana za najbardziej lekkostrawną wśród strączkowych, często niedoceniana.
Suche nasiona są bardzo zasobne w potas, zawierają ponad 870 mg tego pierwiastka ( na 100 gram ). Ponadto zawierają dużo wapnia, żelaza, fosforu, magnezu, bogate są także w witaminy E, beta-karoten, ryboflawinę, tiaminę, niacynę, witaminę C.
Soczewica zawiera mnóstwo substancji bioaktywnych, między innymi saponiny, inhibitory enzymów czy kwas fitynowy. Ten ostatni składnik był do tej pory uważany za bardzo niepożądany, ponieważ ma zdolność wiązania cynku, żelaza i wapnia, jednak naukowcy donoszą, że kwas fitynowy ma znaczenie przy obniżaniu poziomu cukru we krwi, poprzez spowolnienie trawienia skrobi. Podobnie działają również zawarte w nasionach inhibitory enzymów, powstrzymują uwalnianie glukozy. Reasumując, soczewica ma bardzo korzystny, niski indeks glikemiczny.
Dzięki rozpuszczalnym i nierozpuszczalnym substancjom balastowym, soczewica pomaga obniżać poziom tzw. „złego” cholesterolu. Przyczyniają się do tego również saponiny, które dodatkowo wzmacniają pracę układu odpornościowego.
Soczewica jest produktem zawierającym fitoestrogeny, które są wtórnymi substancjami roślinnymi blokującymi uwalnianie estrogenów w organizmie. Substancje takie jak lignany czy izoflawonoidy przyczyniają się do łagodzenia dolegliwości związanych z menopauzą, pomagają hamować występowanie raka uwarunkowanego hormonalnie (rak, piersi, macicy czy prostaty). To nie wszystko.
Substancje zawarte w nasionach przyczyniają się aktywnie do ochrony komórek przed działaniem kancerogenów, czyli są istotnym czynnikiem przeciwrakowym. W tej ochronie pomagają nie tylko substancje balastowe a także saponiny, wspomniany kwas fitynowy oraz inhibitory enzymów.

soczewica

Niestety soczewica nie jest przeznaczona dla wszystkich, osoby cierpiące na artretyzm powinny stosować ją z umiarem, ponieważ zawiera puryny.
Jak większość strączkowych, soczewicę spożywamy po obróbce termicznej, która niszczy toksyczne lektyny, zawarte w nasionach. Ze względu na cenne proteiny soczewica jest doskonałą w diecie wegan i wegetarian. Jest doskonała do sałatek, pożywnych zup, past czy pasztetów warzywnych. Doskonale smakuje w towarzystwie czosnku i ziół, co dodatkowo zmniejsza ewentualne dolegliwości związane ze wzdęciami. Słowem, jest wspaniała! A do tego tania i szeroko dostępna.
Do wyboru mamy kilka kolorowych odmian, nie wszystkie wymagają wcześniejszego namaczania i różnią się czasem gotowania. Najpopularniejsza jest czerwona soczewica, używana do zup czy past, równie smaczna i szybka w przygotowaniu jest soczewica żółta, do sałatek godna polecenia jest soczewica zielona i brązowa, które najlepiej zachowują swoją strukturę.

Zapisz się do newslettera, by otrzymywać ciekawe informacje i aktualności związane z tematyką tej strony:
Email
Imię
Zgadzam się z polityką prywatności

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.