Przejdź do treści

Podbiał pospolity (Tussilago farfara)

  • przez
podbiał
podbiał

podbiał

Kwitnący na żółto podbiał, dla wielu jest synonimem wiosny. Niektórzy traktują go niczym chwast, tymczasem ta niepozorna bylina ma sporo do zaoferowania. Pojawiające się marcem kwiaty, są surowcem zielarskim na syropy czy miody a wyrastające później liście, są doskonałe jako dodatek do zup czy farszów.Podbiał (Tussilago farfara) popularnie rośnie w całej Europie, ale nie tylko, można go spotkac w Azji, Ameryce Północnej czy Afryce. Porasta zbocza, przydroża czy nawet rumowiska i nieurodzajne gleby.

Jego kwiaty zawierają olejki lotne, garbniki, gorycze i śluzy. Podobnie liście, które choć zawierają mniej goryczy, obfitują w inne związki czynne. Znajdziemy w nich kwasy organiczne, inulinę, karoteny, dekstryny oraz glikozyd tusilaginę. Jest tu także nieco witamin i soli mineralnych, wśród nich sporo cynku i potasu.

Podbiał jest od dawna ceniony  w schorzeniach górnych dróg oddechowych, leczono nią uporczywy kaszel a nawet astmę. Sprawdza się w leczeniu stanów zapalnych gardła. Pomaga także w innych schorzeniach, np. w arteriosklerozie, nadcisnieniu czy niezytach żołądka. Podbiałowi przypisuje się właściwości wyksztuśne, osłaniające, rozkurczowe i przeciwzapalne. Trzeba też pamiętać, że ze względu na zawarte w podbiale alkaloidy pirolizydynowe, nie powinny podbiału stosować kobiety karmiące i ciężarne.

Zapisz się do newslettera, by otrzymywać ciekawe informacje i aktualności związane z tematyką tej strony:
Email
Imię
Zgadzam się z polityką prywatności

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.