,
Przejdź do treści
Strona główna » Król kapustnych- jarmuż

Król kapustnych- jarmuż

5537303058_2a6f3fb11cCudze chwalicie- swego nie znacie. Ta znana maksyma pasuje tu jak ulał. Kto ma w swoim ogródku jarmuż? Kto włączył go do jesiennej diety? No właśnie. Jesień jest doskonałym czasem na to, by poznać i najważniejsze polubić to bardzo ciekawe warzywo, które rośnie w naszej strefie klimatycznej.
Należący do rodziny kapustowatych jarmuż, swoją zielonością wręcz mów, jak dużo karotenoidów może kryć się w jego liściach. Karotenoidy, rzecz jasna, są zbawienne dla naszego zdrowia. Znajdziemy tu między innymi cenną luteinę, zeaksantynę, bardzo korzystne dla prawidłowego widzenia, składniki te zapobiegają między innymi zwyrodnieniom plamki żółtej, zmniejszają ryzyko takiej choroby jak zaćma.
To jednak dopiero początek długiej listy substancji bioaktywnych, które możemy znaleźć w tym warzywie. W liściach znajdują się spore dawki witaminy K, beta-karotenu, witaminy A, C, witamin grupy B (B1, B2, B6), E, PP . Nie brakuje tu substancji mineralnych, warto wymienić choćby żelazo, wapń, magnez, potas a także miedź, mangan, fosfor czy chlor. Wapnia i żelaza ma naprawdę sporo!
Obok wymienionych dobroczynnych substancji, znajduje się całe mnóstwo flawonoidów a także inne skarby takie jak polifenole, związki siarkowe czy chlorofil. Co ciekawe, w liściach znajdziemy także kwasy tłuszczowe omega-3, zbawienne dla naszego serca.
Bogactwo składników przekłada się na właściwości zdrowotne tego zielonego warzywa. Jarmuż ma właściwości przeciwzapalne i antybakteryjne. Poprawia system immunologiczny, usprawnia układ krwionośny- przyczynia się do zwiększonej ilości czerwonych krwinek, uszczelnia naczynia krwionośne i tym samym wspomaga ochronę organizmu przed zmianami miażdżycowymi.
Coraz głośniej mówi się o działaniu antynowotworowym składników zawartych w jarmużu, notabene, zawierają je także inne warzywa z rodziny kapustnych (brokuły, brukselka). Do grupy takich związków należą izotiocyjaniany z sulforafanem na czele. Składnik ten, coraz bardziej poznany, wykazuje działanie toksyczne w stosunku do komórek rakowych. Dodatkowo ma działanie antybakteryjne, co ciekawe także w stosunku do Helikobacter pylori – czyli bakterii, które wywołują wrzody żołądka, wykazuje także aktywność przeciwzapalną
Jak jeść jarmuż? Warto pozbyć się grubych nerwów liściowych, nie są tak smaczne jak same listki. Jarmuż można dodawać do kanapek, surówek lub zjadać same listki. Można je lekko zblanszować i poddusić z czosnkiem, podobnie jak szpinak. Liście nadają się na farsze, zupy czy zapiekanki warzywne. Warto podkreślić, że ze względu na cenne związki obróbka termiczna tego warzywa nie powinna być zbyt długotrwała. Mała rada praktyczna -liście po lekkim przemrożeniu zyskują na smaku, są bardziej delikatne i mniej gorzkie.
Dostępne w supermarketach liście trzeba dokładnie umyć, by pobyć się resztek pestycydów, najlepszym wyjściem jest kupowanie jarmużu z upraw organicznych, niestety trudno dotrzeć do takich produktów. Może więc warto zrobić w ogródku miejsce dla tego zdrowego warzywa?

1 komentarz do “Król kapustnych- jarmuż”

  1. Bataty czyli słodkie ziemniaki

    Nasze kochane rodzime ziemniaki mają swojego egzotycznego konkurenta. Czy pochodzące z Ameryce Południowej i Środkowej bulwy mają mam coś do zaoferowania? Zacznijmy od początku. Bataty są bulwami rośliny z rodziny powojowatych, zwanej wilec ziemniaczany. Bulwy mają różne kolory, od kremowego po pomarańczowo-czerwonawy, mogą też różnic się nieco kształtem. Ich największym producentem są Chiny a także Nigeria czy Uganda.
    Batat pod względem zastosowania kulinarnego,podobny jest do ziemniaków. Aby spożyć bulwy trzeba je ugotować lub upiec. Ze względu na słodkawy smak, świetnie nadają się do ciast (tarte), można też zrobić z nicy pyszne zdrowe chipsy- zapieczone w piekarniku. Czy słodkie ziemniaki są zdrowe? Zawierają one sporo dobrego- znajdziemy w nich zarówno minerały – potas, magnez, wapń, sód czy fosfor ale także witaminy- z grupy B ( B1, B2, B6), sporo witaminy E. Bataty to przede wszystkim cenne źródło karotenoidów- im bardziej ciemna odmiana, tym bardziej zasobna w te cenne składniki. Pod względem zawartości karotenoidów,wydają się więc nieco zdrowsze od naszych ziemniaków, jednak pozostały skład wydaje się być przybliżony.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.