Mango

By | Grudzień 9, 2010

Ten tropikalny owoc staje się coraz bardzie popularny. Jest to pestkowiec, o barwie od zielonej, poprzez czerwonawą i zółtą, pomarańczową. Skórka jest twarda i błyszcząca a sam owoc aromatyczny i soczysty, ma specyficzny, lekko żywiczny smak, jest słodkawy bądź lekko kwaśny- w zależności od odmiany i stopnia dojrzałości. Z kształtu przypomina wielką śliwkę. Najpopularniejszy jest w swojej ojczyźnie, Indiach, gdzie przypisuje się mu symboliczne, boskie wręcz właściwości .

Zawartość substancji czynnych jest różna. W mango jest sporo prowitaminy A (więcej niż w morelach) , są także inne witaminy : witamina E, C i witaminy z grupy B. Owoc bogaty jest też w składniki mineralne takie jak potas, magnez, fosfor i wapń. Jest źródłem błonnika i węglowodanów oraz białka.  Jest niskokaloryczne.

Niektórzy uważają, że najsmaczniejsze jest mango uprzednie schłodzone. Owoc spożywa się na surowo, można go przetworzyć na marmoladę, dżem.  Skórka, mimo, że jadalna , jest obierana, ze względu na jej twardość. Najlepiej zrobić to zwykłą obieraczką do warzyw. Słodkość miąższu można lepiej wydobyć poprzez lekkie posypanie go sproszkowanym chili. Mango jest świetnym składnikiem różnego typu sałatek, głównie z dodatkiem mięsa ( np. kurczaka) i nie tylko.

Zapisz się do newslettera, by otrzymywać ciekawe informacje i aktualności związane z tematyką tej strony:
Email
Imię
Zgadzam się z polityką prywatności

One thought on “Mango

  1. i.bel

    Aromatyczny to za mało powiedziane, zajeżdża tanimi perfumami, ale wyśmienicie pasuje do porannego jogurtu 😉

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.