Seler

By | Październik 5, 2010

Niedoceniony, a tak zdrowy. To warzywo pełne jest substancji odżywczych, witamin i minerałów. Seler zawiera sporo beta-karotenu, który jak wiadomo przekształca się w organizmie w witaminę A. Witamina ta jest silnym przeciwutleniaczem, wymiata wolne rodniki. Zawarte w selerze witaminy z grupy B mają korzystny wpływ na układ nerwowy. Dodatkowym, kojącym nasze nerwy składnikiem, jest zawarty w selerze magnez. Nie brak tu także innych minerałów, są tu żelazo, cynk, wapń, potas, fosfor.

Za specyficzny aromat odpowiadają olejki eteryczne, które zawierają ftalid butylu i limonem. Ftalid butylu ma właściwości rozszerzające naczynia krwionośne- tym samym obniża ciśnienie krwi. Co ciekawe, zarówno ftalid, jak i limonen wykazują właściwości odtruwające organizm.

Warzywo to zawiera bardzo cenny składnik- jest to witamina U (Anti Ulcus Factor) która wpływa korzystnie na gojenie się ran, otarć a nawet wrzodów.  Ze względu na właściwości moczopędne, zaleca się seler w diecie oczyszczającej organizm z szkodliwych produktów przemiany materii. W bulwach znajduje się także składnik, chemicznie podobny do hormonów płciowych- seler w związku z tym, jest zalecany na potencję- to dawny afrodyzjak.

Seler można wykorzystać w różnorodny sposób, można przyrządzić surówki, dodawać jako składnik zup, zapiekanek warzywnych, marynować czy też przygotować z niego sok, który jest cenionym składnikiem soku wielowarzywnego czy tez owocowo-warzywnego.

Zapisz się do newslettera, by otrzymywać ciekawe informacje i aktualności związane z tematyką tej strony:
Email
Imię
Zgadzam się z polityką prywatności

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.