Główne źródła występowania witaminy D w pokarmach

By | Wrzesień 28, 2015

Filozofia prozdrowotna jest obecnie modna. Ludzie zmieniają diety, chodzą do gabinetów dietetycznych po analizę składu ciała. To bardzo pozytywne zachowanie. Warto jednak wcześniej zrozumieć potencjał witaminowy produktów spotykanych w standardowych sklepach detalicznych.

Trzeba również wiedzieć, że niektóre witaminy należy dostarczać w nieco większej ilości. Najlepszy przykład to witamina D. Do tej pory kojarzona wyłącznie z problemami kości. Po nowych odkryciach naukowych okazało się, że nawet niewielki niedobór witaminy D prowadzi do zwiększenia niepokoju, do pogorszenia koncentracji, a w skrajnych przypadkach jest utożsamiany z depresją. Dobrze zatem, gdzie odnajdziesz witaminę D?

Analiza produktów zawierających najwięcej witaminy D

Ryby to absolutny hit, jeżeli chodzi o zawartość witaminy D. Śledź, filety z łososia, tania makrela, węgorz to produkty, na które powinieneś zwrócić większą uwagę. Jeżeli nie bardzo lubisz ryby wystarczy kupić w aptece tran w tabletkach lub specjalistyczny suplement witaminowy, bazujący przede wszystkim na optymalnej koncentracji witaminy D. Standardowe produkty zawierające witaminę D to jajka, masło (koniecznie oryginalne), wątróbka. Idąc dalej mleko, grzyby Shitake (coraz popularniejsze w branży zdrowej żywności). Zamiast egzotycznych grzybów możesz postawić na kurki, w których witamina D jest w znacznej ilości. Duże znaczenie ma technika przyrządzania posiłków. Zamiast smażenia należy gotować, dusić, delikatnie opiekać. W ten sposób maksymalizujesz wykorzystanie witaminy D i ogólnie innych składników odżywczych. Dokładniejsze zestawienie produktów spożywczych zostało opublikowane na stronie www.sloncewpigulce.pl.

Znaczenie suplementacji witaminowej w perspektywie długoterminowej

Dlaczego w ogóle dieta opierająca się na witaminie D ma znaczenie? To jedno z ważniejszych pytań. Witamina D i jakościowa żywność chroni przed nadciśnieniem. Niesie ogromną ulgę dla osób na co dzień zestresowanych, otyłych. Duże nasycenie diety witaminą D prowadzi do większej ochrony zębów i poprawia działanie układu odpornościowego. Tacy ludzie rzadko chorują na grypę i poważniejsze choroby ogólne. Współczesna nauka zaleca suplementację witaminą D każdemu człowiekowi. W wielu kręgach mówi się, że witamina D to witamina długowieczności.

O czym należy pamiętać?

Ogólnie wprowadź ryby do diety, niezależnie od ich postaci. Ryby w puszce lub ich delikatnie przetworzone wersje też spełnią rolę odżywczą. Nie rezygnuj jednak nigdy z ekspozycji na promienie słoneczne. Te bowiem zapewnią naturalną produkcję witaminy D. Oczywiście warto dozować witaminę D z równowagą. Warto wiedzieć, że niektóre produkty standardowo niezawierające witaminy D są nią zewnętrznie wzmocnione. Często witaminę D spotkasz w napojach bezalkoholowych, a nawet w piwie czy chlebie. Lepiej zatem zawsze czytać etykiety.

Kontrola witaminowa w diecie

Lista produktów będących źródłem witaminy D jest bardzo prosta do zapamiętania. Pewnie wiele z nich jesz codziennie, bez specjalnego wysiłku. Niestety to rzadko wystarczy, aby uniknąć niedoboru. Suplementacja zewnętrzna dodatkowo jest wskazana.

Zapisz się do newslettera, by otrzymywać ciekawe informacje i aktualności związane z tematyką tej strony:
Email
Imię
Zgadzam się z polityką prywatności

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.